PARTNER PORTALU
 • BGK

Koszty wspierania OZE trzeba ograniczyć

 • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    26 marca 2013 - 09:42
Koszty wspierania OZE trzeba ograniczyć

Sposobem na ograniczenie kosztów rozwoju odnawialnych źródeł energii jest wsparcie dla różnego typu mikroinstalacji, jak fotowoltaika i małe farmy wiatrowe oraz zlikwidowanie wsparcia dla współspalania – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Grzegorz Wiśniewski przypomina, że w roku 2020 w Polsce minimum 26 TWh energii powinno być produkowanej w odnawialnych źródłach.

W roku 2012 z OZE wyprodukowano ok . 13 TWh, z czego aż 6 TWh wyprodukowano w technologii współspalania. Większość zużytych i nie spełniających norm ekologicznych elektrowni współspalających zostanie odstawiona przed 2020 rokiem.

Czytaj też: W 2012 r. wzrosła produkcja energii z OZE

Jeśli Polska nie osiągnie celu 15 proc. produkcji energii z OZE w części dotyczącej zielonej energii elektrycznej (na rynku ciepła i biopaliw też są kłopoty) , to będzie musiała płacić miliardowe kary.

Tymczasem na niepotrzebne wsparcie współspalania w 2012 roku, każdego dnia konsumenci energii płacili 4 mln zł, nie zbliżając się do realizacji celu. Można to nazwać karą dodatkową za brak wyobraźni.

Jeżeli wsparcie dla OZE będzie nadal oparte na obecnych zasadach, to jego koszty będą wyższe od prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Więcej na ten temat tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • krzyciel, 2013-03-26 14:38:05

  Pytanie - czy współspalanie to wciąż jeszcze OZE? Moim zdaniem ostatnio trochę bez wyczucia szafuje się tym określeniem. OZE, to wszak WYŁĄCZNIE odnawialne źródła energii. We współspalaniu odnawialna jest biomasa, ale już nie węgiel. Nie powinno się zatem używać w stosunku do tej technologii określe...nia OZE. No i nie dokońca widzę powód, dla którego współspalanie - czy nawet samo spalanie biomasy/biogazu - miałoby być jakoś szczególnie preferowane. To wszak nadal jest spalanie, czyli emisja CO2, którą musimy ograniczać. Tymczasem prawdziwe OZE nadal są zabawką dla bogatych, bo brakuje dobrego programu wsparcia ich rozwoju. I ma rację Wiśniewski, że zwraca na to uwagę, bo neizależnie od tego, że z samych przyczyn środowiskowo-ekonomicznych jest wskazany rozwój OZE, to jeszcze mamy zobowiązania wynikające z przyjętych przez Polskę porozumień ponadnarodowych.  rozwiń
 • Horror - współspalanie, 2013-03-26 14:18:11

  Błędny tytuł - chodzi tylko/aż o pozbawienie dotacji szkodliwej dla środowiska praktyki współspalania. A Unia na razie jest i zachowujmy się wobec niej odpowiedzialnie, a nie po warcholsku jak sugeruje Pollo.
 • p0llo, 2013-03-26 09:57:52

  Błędny tytuł. Prezio mówi aby ograniczyć dotacje do wspólspalania a zaoszczędzone (nie zmarnowane) pieniadze dać Jego branzy na (zmarnowanie) wspomozenie nieefektywnie drogiej produkcji energii odnawialnej produkowanejj bez współspalania. Do 2020 r po unijnej polityce klimatycznej i być może samej ...UE śladu nie będzie pabnnie Prezesie. Przeżyją myślący racjonalnie i Pan który na tych dyrdymałach zdąży się wzgogacić.  rozwiń