PARTNER PORTALU
  • BGK

"Kraina żubra" do raportu

  • PAP    22 lutego 2010 - 11:06

Podsumowaniu kilkuletnich działań na rzecz ochrony żubrów w ramach projektu "Kraina Żubra - ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej" będzie służyć międzynarodowa konferencja naukowa, która rozpocznie się w czwartek w Białowieży (Podlaskie).
Projekt został zrealizowany przez Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Białowieży wraz z partnerami, dzięki dotacji z UE z programu Life Przyroda. UE dała na ten cel około 900 tys. euro.

Jak poinformowała Agnieszka Niemczynowicz z Zakładu Badania Ssaków, do piątku specjaliści będą między innymi dyskutować o rezultatach restytucji żubra, zagrożeniach dla tego gatunku, czy wpływie zimowego dokarmiania na ekologię żubra. Będzie też dyskusja o perspektywach kontynuacji projektu. W sobotę zaplanowano wycieczkę terenową.

Projekt "Kraina żubra" realizowano na terenie 11 gmin w północno-wschodniej części województwa podlaskiego (Białowieża, Hajnówka, Czyże, Narewka, Narew, Gródek, Michałowo, Dubicze Cerkiewne, Orla, Kleszczele, Czeremcha) przez ostatnie cztery lata. W ramach projektu powstały m.in. nowe paśniki dla tych zwierząt oraz wodopoje, wykaszano polany śródleśne, by poprawić warunki bytowania żubrom, pomagano rolnikom w zabezpieczaniu upraw przed szkodami wyrządzanymi przez będące pod ochroną żubry - wydawane były elektryczne pastuchy.

W części naukowej projektu prowadzone były badania genetyczne żubrów, ale też ich monitoring telemetryczny i satelitarny. Efekty tych badań będą również omawiane na konferencji.

Program "Kraina Żubra" to także przedsięwzięcie edukacyjne. Od października 2007 do czerwca 2008 trwały konsultacje społeczne w puszczańskich gminach, których celem była poprawa wizerunku żubra wśród mieszkańców.

Program "Kraina Żubra - ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej" jest elementem zainicjowanego w 2004 roku szerszego projektu pod nazwą "Program Żubr", który obok działań przyrodniczych przewiduje także działania inwestycyjne, by zintegrować rozwój gospodarczy tej części województwa podlaskiego w oparciu o żubra, jako atrakcję przyrodniczą i turystyczną.

Razem z koordynującym projekt Zakładem Badania Ssaków uczestniczyli w nim: Białowieski Park Narodowy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku wraz nadleśnictwami Puszczy Białowieskiej: Białowieża, Browsk i Hajnówka oraz Fundacja Zielone Płuca Polski. Współfinansowało go natomiast także Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne - Help for threatened wildlife.

Zakończone niedawno zimowe liczenie żubrów w polskiej części Puszczy Białowieskiej wykazało, że na wolności żyje 451 żubrów. Od lat naukowcy spierają się, czy to dużo, czy mało. Wskazuje się, że Puszcza Białowieska staje się dla takiej liczby żubrów niewystarczająca, stąd pomysły na rozmieszczanie żubrów w innych miejscach, czy nawet na prywatne, ściśle kontrolowane przez ministerstwo środowiska, hodowle.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.