PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajowy Pakiet Czystego Powietrza. Będą dopłaty i ulgi w podatku

  • Aneta Kaczmarek    11 maja 2018 - 10:15
Krajowy Pakiet Czystego Powietrza. Będą dopłaty i ulgi w podatku
Wieloletnim programem (to perspektywa 10-12 lat) prawdopodobnie objętych zostanie około 3 miliony domów (fot.youtube)

- Opracowany przez Narodowy Fundusz program jest unikalny w skali europejskiej. Na nikim się nie wzorowaliśmy – mówi o „Krajowym pakiecie czystego powietrza” prezes NFOŚiGW. Chodzi o dofinansowania na termomodernizację domów jednorodzinnych.
  • Dziś (11 maja) w Sejmie zaplanowano czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw.
  • Projekt dotyczy wprowadzenia systemowych rozwiązań organizacyjno-prawnych i finansowych zapewniających skuteczne działanie państwa i samorządów dla poprawy jakości powietrza na terenie całej Polski.
  • NFOŚiGW z kolei jest coraz bliżej przedstawienia szczegółów „Krajowego pakietu czystego powietrza”.
  • Wieloletnim programem (to perspektywa 10-12 lat) prawdopodobnie objętych zostanie około 3 miliony domów.
  • Jeśli chodzi o ulgę w podatku, to obecnie trwają zaawansowane uzgodnienia na szczeblu rządowym.

Jak zapewnił prezes NFOŚiGW dr inż. Kazimierz Kujda, finalizowane są ustalenia dotyczące preferencyjności dofinansowania termorenowacji budynków jednorodzinnych w ramach "Krajowego pakietu czyste powietrze".

Wieloletnim programem (to perspektywa 10-12 lat) prawdopodobnie objętych zostanie około 3 miliony domów, a najubożsi będą mogli liczyć na wsparcie od 90 do 40 proc. kosztów projektu w zależności od wysokości dochodów. Dla najbardziej zamożnych przewiduje się ulgę podatkową.

W ramach programu jedynym kryterium obowiązującym przy udzielaniu pomocy będzie dochód przypadający na członka rodziny. W zależności od niego, dopłata do kosztów udzielana przez Narodowy Fundusz wahać będzie się od 60 proc. do nawet 90 proc. kosztów inwestycji (w przypadku rodzin najuboższych).

Przy dochodzie powyżej 1600 zł na osobę dopłat nie będzie, ale jak zapowiada prezes NFOŚiGW, za ok. 2 tygodnie znane będą zasady nowej ulgi podatkowej. 40 proc. poniesionych kosztów będzie można odliczyć w ramach rocznego zeznania podatkowego. 

– Opracowany przez Narodowy Fundusz program jest unikalny w skali europejskiej. Na nikim się nie wzorowaliśmy. Jestem przekonany, że to właśnie ten projekt stanie się inspiracją dla naszych europejskich odpowiedników. Możemy ich miło zaskoczyć – podkreślał Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW podczas czwartkowej (10 maja) konferencji w Poznaniu. – Jeśli chodzi o ulgę w podatku, to obecnie trwają zaawansowane uzgodnienia na szczeblu rządowym, gdyż żadna forma ulgi nie jest kwestią łatwą do przeprowadzenia w systemie podatkowym. Poza tym musi ona przybrać formę odpowiedniej ustawy. Mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu poznamy stanowisko rządu w tej sprawie oraz będziemy mogli podać więcej szczegółów - dodał.

Prezes zapowiedział też specjalne szkolenia związane z Programem, które mają odbywać się w każdej gminie w Polsce. 

Jak nam zdradziła Jolanta Ratajczak, prezes WFOŚiGW w Poznaniu, trwają również prace nad rozwiązaniami, które pozwolą dofinansować zakup materiałów opałowych. Ma to być odpowiedź na apele mieszkańców i samorządowców, którzy podnoszą, że sama wymiana pieców nie jest rozwiązaniem problemu.

Wojewódzkie fundusze, w tym ten wielkopolski, są ważnym partnerem NFOŚiGW w finansowaniu ochrony środowiska. Dotychczas, czyli przez 25 lat WFOŚiGW w Poznaniu wydał około 4 miliardów złotych na działania w swoim regionie, w tym aż 2 miliardy złotych na przedsięwzięcia dotyczące ochrony powietrza.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.