PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Alarm smogowy w stolicy województwa małopolskiego

  • PAP/EM    31 stycznia 2017 - 17:05
Kraków: Alarm smogowy w stolicy województwa małopolskiego
Wtorek jest 11. dniem w styczniu, kiedy pył PM10 znacznie przekracza dopuszczalne normy w Krakowie (fot. wikipedia.org)

• Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił we wtorek (31 stycznia) alarm smogowy dla Krakowa w związku z przekroczeniem dopuszczalnego poziomu dobowej normy stężenia pyłu PM10, która wynosi 300 mikrogramów na metr sześc.
• Alarm potrwa dwie doby - do 3 lutego do godz. 12.
Jak poinformowało biuro prasowe wojewody małopolskiego, działania określone w obowiązującym "Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego" podjęto, mając na uwadze aktualną sytuację oraz prognozy - krótkoterminową i 5-dniową.

Wtorek jest 11. dniem w styczniu, kiedy pył PM10 znacznie przekracza dopuszczalne normy w Krakowie. Z powodu bardzo złego stanu powietrza jest on czwartym dniem z rzędu darmowej komunikacji publicznej dla kierowców.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie wartość 24-godzinnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 w poniedziałek przekroczyła poziom alarmowy na stacjach: ul. Bujaka (338 mikrogramów/m. sześc), ul. Telimeny (338), ul. Dietla (329), os. Piastów (319), os. Wadów (304), ul. Bulwarowa (303).

Według WIOŚ przyczynami nadmiernego zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 są: szczególne lokalne warunki rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, bardzo niekorzystne warunki klimatyczne, oddziaływanie emisji związanej z indywidualnym ogrzewaniem budynków oraz z ruchem pojazdów.

W przypadku wystąpienia poziomu alarmowego władze lokalne i regionalne powinny podjąć specjalne doraźne działania na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza na danym obszarze. Apelują one, aby dzieci i młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i krwionośnego - nie przebywały długo na zewnątrz i ograniczyły wysiłek fizyczny na powietrzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.