PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, ArcelorMittal Poland: Huta wymieni piec na bardziej ekologiczny

  • PAP/AT    15 kwietnia 2016 - 09:18
Kraków, ArcelorMittal Poland: Huta wymieni piec na bardziej ekologiczny
Zakupiono już wszystkie materiały i usługi na potrzeby inwestycji (fot. PTWP/Andrzej Wawok)

• 30 kwietnia rozpoczną się prace związane z remontem wielkiego pieca w hucie ArcelorMittal Poland w Krakowie.
• Inwestycja o wartości ponad 175 mln zł znacząco zmniejszy oddziaływanie instalacji na środowisko.
Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland poinformował, że na 30 kwietnia zaplanowano rozpoczęcie procesu zatrzymania wielkiego pieca nr 5 do remontu. Prace potrwają 80 dni.

Zakupiono już wszystkie materiały i usługi na potrzeby inwestycji. Zakres remontu obejmuje: wymianę "garu" (czyli wyłożenia węglowego) pieca, montaż 1700 ton nowych chłodnic i 24 nowych zestawów dyszowych; modernizację systemu automatyki i sterowania pieca; budowę nowego zamkniętego układu chłodzenia pieca; modernizację systemu odpylania oraz wymianę i remont nagrzewnic. Koszt wszystkich zadań przekroczy 175 mln zł.

Według przedstawicieli spółki, trzy ostatnie działania w znaczącym stopniu ograniczą wpływ krakowskiej huty na środowisko naturalne. Dzięki nowemu zamkniętemu układowi chłodzenia huta na potrzeby chłodzenia wielkiego pieca nie będzie już pobierała wody z Wisły.

Czytaj też: Śląskie Huty Stali "nowym otwarciem" dla regionu

Modernizacja dwóch elektrofiltrów (hali namiarowni i hali lejniczej) pozwoli spełnić wymogi dla emisji do powietrza wynikające z unijnej dyrektywy IED w lipcu tego roku, a więc na dwa lata przed wymaganym prawem terminem. Z kolei wymiana i remont nagrzewnic pozwoli podnieść temperaturę gorącego dmuchu o ok. 100 st. Celsjusza, a tym samym ograniczyć zużycie koksu.

Jak podkreślił Verbeeck, remont wielkiego pieca to tylko jedno z zadań inwestycyjnych realizowanych przez ArcerolMittal w krakowskiej hucie w tym roku. Pozostałe to modernizacja konwertora tlenowego w stalowni oraz inwestycje w walcowni gorącej i zimnej. Łączna wartość tych projektów przekracza 500 mln zł.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • dociekliwy, 2016-04-15 10:59:58

    Zwykłym ludziom zakazują palić węglem... a wiecie ile taka huta emituje zanieczyszczeń do atmosfery? I to nie tylko w sezonie grzewczym lecz przez cały rok.