PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków chce zbierać deszczówkę

  • PAP    13 czerwca 2013 - 06:52
Kraków chce zbierać deszczówkę

Kraków jako pierwsze duże miasto w Polsce będzie współfinansował budowę zbiorników do gromadzenia wody opadowej. Ma to służyć nie tylko oszczędzaniu wody pitnej, ale też poprawie bezpieczeństwa powodziowego.
Jak informuje "Dziennik Polski", nowy program ma być uchwalony jeszcze w tym roku. W przyszłym na jego realizację może zostać przeznaczony ok. 1 mln zł. To jednak wystarczy tylko na dotacje (do 5 tys. zł) dla ok. 200 osób, wspólnot mieszkaniowych czy firm, które zdecydowałyby się na budowę zbiornika do gromadzenia deszczówki.

- Trzeba od czegoś zacząć - tłumaczy Wojciech Wojtowicz, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miasta, pomysłodawca "Krakowskiego programu małej retencji wód opadowych".

Przyznaje, że na razie skala pomocy będzie na tyle mała, że trudno mówić o ochronie przeciwpowodziowej poprzez retencję. Dodaje, że wiele osób i firm na własny koszt buduje takie zbiorniki, gromadząc deszczówkę na potrzeby podlewania ogrodów, a nawet do celów użytkowych.

- Więc za jakiś czas będzie widać efekty w postaci zmniejszenia spływu wód opadowych, np. podczas takich nawałnic, jakie były ostatnio, podkreśla radny Wojtowicz.

Pieniądze na dotacje będą pochodzić z budżetu miasta, Wojewódzkiego i Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Ryszard z Będzina, 2013-06-29 14:10:12

    Ryszard-Hm-kapitalne.Wiem od małego trza zacząć.Gratuluje Panu Wojciechowi. To nie ekologia, ale praktycznośc. Zalety-podlewamy darmo kwiatuszki,odciazamy miejska kanalizacje,nawilzamy ww dni parne troszeczka wilgoci.Parowanie, chłodek no i zaoszczedzone uszczelki we własnych kranach.Co wy szanowni ..."komentatorzy" na to.Woda wszak to zycie, a wtedy ekolody niech sobie sprawdzaja jaki kwaśny deszczyk wpadnie do nastawionych "bali na deszczowkę" Pozdrawiam wodnikow spragnionych.  rozwiń
  • Zespół Aquatechnika, 2013-06-19 15:10:59

    Zapraszamy na zakupy : aquatechnika.com.pl