PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: darmowa komunikacja w razie smogu od 26 grudnia

  • JL    23 grudnia 2015 - 07:57
Kraków: darmowa komunikacja w razie smogu od 26 grudnia
Kiedy w Krakowie będzie smog, mieszkańcy skorzystają z darmowej komunikacji miejskiej. Fot. Pixabay.com

Uchwała o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej, kiedy w Krakowie będzie smog, zacznie obowiązywać od 26 grudnia.
Przyjęta przez radnych w zeszłą środę uchwała wchodzi w życie w błyskawicznym tempie, jak w niej zapisano, trzy dni po publikacji.

– Opublikowaliśmy uchwałę niezwłocznie po jej otrzymaniu, a tak szybkie wejście przepisów w życie jest możliwe, jeśli dotyczą one ważnych kwestii społecznych – mówił rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski.

Czytaj też: Strażnicy miejscy kontrolują, czym palą mieszkańcy

Darmowe przejazdy zostaną wprowadzone w Krakowie, jeśli dobowe stężenie zanieczyszczeń pyłowych mierzone o godz. 16 i uśrednione ze wszystkich stacji pomiarowych w mieście: na Kurdwanowie, w Nowej Hucie, przy al. Krasińskiego i uruchomionej w ostatnich dniach stacji przy ul. Dietla przekroczy 150 mikrogramów na metr sześc. lub jeśli na jednej z tych stacji przekroczy 200 mikrogramów na metr. sześc.

– 26 grudnia będzie pierwszym dniem obowiązywania uchwały. Jej intencją jest, by w dniach, kiedy stan powietrza w mieście jest zły, jak najwięcej osób pozostawiło samochody pod domem – informuje pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza Witold Śmiałek.

Decyzja o wprowadzeniu darmowej komunikacji będzie ogłaszana późnym popołudniem ok. g. 17-18, a będzie obowiązywać od północy przez dobę.

Z darmowej komunikacji miejskiej będą mogły korzystać osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym i tyle towarzyszących im osób, ile miejsc siedzących jest w aucie. Będzie to dotyczyło także aut zarejestrowanych na firmę, ale tylko osobowych.

Według Witolda Śmiałka darmowe przejazdy komunikacją miejską mogą dotyczyć ok. 12-15 dni w roku. Komunikaty w tej sprawie będą publikowane na stronach internetowych: krakow.pl, zikit.krakow.pl, mpk.krakow.pl, a także na portalach społecznościowych prowadzonych przez miasto i miejskie jednostki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.