PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków dołącza się do obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu

  • PAP    10 września 2013 - 15:45
Kraków dołącza się do obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Rajdy i piknik dla miłośników rowerów, uruchomienia miejsc postojowych dla ekotaksówek, przejazd zabytkowym tramwajem i zwiedzanie Muzeum Inżynierii Miejskiej - to niektóre z atrakcji zaplanowanych w Krakowie podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Tegoroczna edycja tego wydarzenia, przypadająca od 16 do 22 września, odbywa się pod hasłem "Czyste powietrze - to twój ruch". Władze Krakowa chcą przekonać mieszkańców, że warto zrezygnować z jeżdżenia po mieście samochodem i korzystać z komunikacji miejskiej lub roweru.

"Spaliny samochodowe, to drugi, po piecach opalanych węglem czynnik, wpływający na jakość powietrza w Krakowie. Chcemy promować przyjazne dla środowiska formy podróżowania komunikacją zbiorową, rowerami oraz samochodami z napędem elektrycznym i hybrydowym" - mówił we wtorek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu rozpocznie się w Krakowie od przejazdu rowerowego z udziałem władz miasta. W środę 18 września na postojach taksówek przy ulicy Wiślnej i placu Wszystkich Świętych uruchomione zostaną miejsca wyznaczone specjalnie dla ekotaksówek z napędem elektrycznym lub hybrydowym.

20 września w Urzędzie Miasta odbędzie się konferencja na temat polityki rowerowej, na przykładzie miast z Polski, Francji i Danii. Tego dnia będzie się też można przekonać, ile miejsca zajmuje jeden autobus, w którym mieści się 170 pasażerów, a ile 170 samochodów. Podczas pokazu organizowanego przy ul. Lema zmierzona zostanie ilość dwutlenku węgla emitowanego przez autobus i przez samochody.

W sobotę 21 września na placu Biskupim odbędzie się Piknik Cykliczny, podczas którego zaplanowano m.in. bezpłatny serwis i warsztaty naprawiana rowerów, wystawę nietypowych jednośladów, ładowanie telefonów przy użyciu ładowarek słonecznych.

Kulminacją Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w obchody którego włączy się w tym roku ponad 1,1 tys. miast z całego świata, będzie 22 września Dzień Bez Samochodu. Właściciele samochodów po okazaniu dowodu rejestracyjnego będą mogli wraz z osobami towarzyszącymi podróżować za darmo środkami komunikacji miejskiej. Z Cichego Kącika do Muzeum Inżynierii Miejskiej (dostępnego w tym dniu za darmo) będzie kursował zabytkowy tramwaj, a z Kurdwanowa do pl. Centralnego zabytkowy autobus.

Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w którym Kraków uczestniczy po raz 12., będzie można zdobyć kartę rowerową, wziąć udział w rajdzie rowerowym wokół Łąk Nowohuckich oraz w szkoleniu z zakresu ratownictwa medycznego. Prezentowane będą także dotychczasowe osiągnięcia kampanii "Kraków mobilny" prowadzonej przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, która chce nakłonić krakowian, by podróżowali rowerami do pracy, szkoły i na zakupy, a firmy - by tworzyły plany mobilności pracowników i namawiały ich do korzystania z transportu publicznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.