PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków ma aż sześć stacji monitorowania powietrza

  • PAP/em    8 stycznia 2016 - 16:40
Kraków ma aż sześć stacji monitorowania powietrza

Wyniki prowadzonych pomiarów będą służyć m.in. weryfikacji realizowanego w Krakowie programu ochrony powietrza (fot. Flickr/Tripp/CC BY-SA 2.0)

W Krakowie działa już sześć stacji monitorowania powietrza. Najnowsze urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń zostały zlokalizowane na os. Piastów.
Do tej pory zanieczyszczenia były rejestrowane przez stacje przy al. Krasińskiego oraz na ulicach Bulwarowej i Bujaka. W tym roku uruchomiono trzy kolejne: przy ul. Dietla, ul. Złoty Róg w Bronowicach oraz na os. Piastów.

"Kraków jest ewenementem w skali Polski. Zakup nowych urządzeń sfinansowało miasto" – powiedział PAP Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko. Urządzenia będzie obsługiwał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, a pieniądze na ich utrzymanie, konserwację i ewentualne naprawy zapewnił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Miasto potrzebuje rzetelnej, czyli obarczonej możliwie jak najmniejszym błędem, oceny stanu powietrza na terenie całej aglomeracji, stąd decyzja o uruchomieniu kolejnych stacji pomiarowych" - mówił Ciećko. Dodał, że lokalizacja trzech nowych stacji została uzgodniona z Wydziałem Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta. Po roku mają być one przeniesione w inne miejsca.

Wyniki prowadzonych pomiarów będą służyć m.in. weryfikacji realizowanego w Krakowie programu ochrony powietrza.

W całej Małopolsce działa obecnie 15 stacji pomiarowych, WIOŚ dysponuje także stacją mobilną.

Od poniedziałku w Krakowie ruszy rusza kampania informacyjna "Tak! Dla czystego powietrza", podczas której do mieszkań krakowian zapukają przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa zachęcając posiadaczy pieców węglowych do ich wymiany na ogrzewanie ekologiczne. Akcja potrwa do 25 marca.

Mieszkańcy będą przy okazji informowani o wsparcia, jakiego udziela miasto w ramach programu wymiany pieców. "Upoważnione przez nas osoby będą odwiedzać mieszkańców Krakowa z pełnym pakietem informacji i materiałami niezbędnymi do złożenia wniosku o wymianę pieca, będą także służyć radą w tej kwestii" – zapowiedziała dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska w Urzędzie Miasta Krakowa Ewa Olszowska-Dej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ekolog, 2016-01-11 11:16:56

    a w Warszawie jest jedna....