PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków ma sposób na smog. Instalacja CityTree i tysiące roślin

 • PAP/EM    6 lutego 2017 - 14:55
Kraków ma sposób na smog. Instalacja CityTree i tysiące roślin
(Fot. Tomasz Stankiewicz / krakow.pl)

Instalacja CityTree - ekran, którego powierzchnia, prawie 17 metrów kwadratowych, jest porośnięta mchem - oraz posadzenie tysięcy roślin – w taki sposób Zarząd Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie zamierza w tym roku walczyć ze smogiem.
Instalacje CityTree (wysokie na 4 m, szerokie na 3 m i grube na 2,2 m) tego typu znajdują się w 11 miastach w pięciu krajach. Konstrukcja autorstwa berlińskiej firmy Green City Solutions pochłania - jak podają sami konstruktorzy - tyle zanieczyszczonego powietrza, co 275 drzew, zajmując przy tym 99 proc. mniej miejsca. Spełnia też funkcję estetyczną. Urządzenie kosztuje 25 tys. euro.

Jak poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek z-ca dyrektora ZZM Łukasz Pawlik, pierwsza konstrukcja stanie w Krakowie na wiosnę, najprawdopodobniej przy Centrum Kongresowym ICE Kraków. Dwie inne alternatywne lokalizacje to Aleje Trzech Wieszczów (niedaleko kina Kijów.Centrum) i okolice ronda Mogilskiego.

"Chcemy wypróbować na razie jedną taką instalację i zobaczyć jak się sprawdza. Na razie nie chcemy podawać docelowej liczby CityTree w mieście, bo jeszcze tej pierwszej nie zakupiliśmy. Wkrótce jednak złożymy zamówienie, a od zamówienia do montażu konstrukcji w mieście upłynie ok. 10 tygodni. Instalacja stanie w miejscu, przez które przewija się wiele osób" - powiedział z-ca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Koszt zakupu jednego CityTree to 25 tys. euro, roczny koszt utrzymania to ok. 2,5 tys. euro. "Nowoczesna technologicznie instalacja jest samowystarczalna, potrzebuje tylko uzupełniania jej wodą, czyszczenia" - wyjaśnił Pawlik.

W 2017 r. ZZM planuje także posadzić 2,5 tys. drzew, 300 tys. krzewów (w tym pyłochwytnych w pasach drogowych), 2 tys. pnączy i ok. 6 ha łąk kwietnych. W 2016 r. ZZM posadził 2 tys. drzew, ponad 103 tys. krzewów, ponad 2 tys. pnączy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • aerozol szczęścia, 2017-02-20 08:25:29

  Włosi już znaleźli sposoby na lepsze powietrze - rp.pl/Plus-Minus/302169919-Wiernikowska-Dobrobyt-z-aerozolu-czyli-smieciarz-tez-moze-byc-patriota.html#ap-3
 • ed, 2017-02-19 22:05:30

  Do kermo: Nie uprawiaj polityki tam, gdzie jest to jedynie przejaw twojej histerii (POwyborczej).
 • zyx, 2017-02-07 13:18:23

  Podejrzewam że do Krakowa dotarł jakiś lobbysta chcący zarobić na sprzedaży marzen. Jak się orientuję to aktywność biologiczna mchów i występowanie smogów nie bardzo korespondują czasowo. Poza tym jeśli to jest sprawdzone to nie potrzeba kupować żeby sprawdzać ponownie, a metoda ta pozwala jedynie w... mini mini skali zmniejszyć skutki. Tym czasem trzeba zwalczać przyczyny. To musi potrwać lata.  rozwiń