PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Mandaty za spalanie odpadów w piecach

  • aw/PAP    12 lutego 2018 - 10:25
Kraków: Mandaty za spalanie odpadów w piecach
Obowiązująca w Krakowie od lipca zeszłego roku uchwała antysmogowa zakazuje używania przez gospodarstwa domowe opału złej jakości (fot.pixabay)

13 przypadków spalania w piecach odpadów ujawnili w Krakowie w pierwszym miesiącu tego roku strażnicy miejscy. Osiem osób zostało ukaranych mandatami na kwotę w sumie ponad 1 tysiąca złotych, cztery osoby pouczono, a w jednym przypadku skierowano wniosek o ukaranie do sądu.
  • W styczniu krakowscy strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 2 tys. kontroli pieców.
  • "Poza karaniem za spalanie w piecach śmieci, nasi kontrolerzy pouczyli 90 osób, które nie miały certyfikatów potwierdzających odpowiednie parametry węgla" - powiedział rzecznik Straży Miejskiej Marek Anioł.

Obowiązująca w Krakowie od lipca zeszłego roku uchwała antysmogowa zakazuje używania przez gospodarstwa domowe opału złej jakości: miałów węglowych, kiepskiej jakości węgla, biomasy o wilgotności powyżej 20 proc., z których do atmosfery uwalnianych jest najwięcej toksycznych związków i pyłów oraz pieców i kotłów o wysokiej emisji pyłów drobnych i niskiej efektywności energetycznej.

Strażnicy miejscy, kontrolując jakość paliwa, sprawdzają w pierwszej kolejności, czy właściciel dysponuje odpowiednim certyfikatem, świadczącym o tym, że spełnia ono odpowiednie parametry. Jeśli tak, a mimo tego paliwo budzi wątpliwości - jego wygląd przypomina zabronione muły lub floty, wówczas pobierana jest próbka węgla i popiołu do badania laboratoryjnego. W styczniu takiego przypadku nie było.

Miasto od lat dofinansowuje programy likwidacji pieców kaflowych i przestarzałych kotłów węglowych oraz ich wymiany na urządzenia nowe, spełniające ekologiczne normy.

Władze miasta szacują, że do wymiany pozostało jeszcze ok. 8-9 tys. pieców węglowych. Wciąż nieprzekonanych, że to konieczne, mają odwiedzać zespoły doradców, którzy będą prezentować miejskie programy wsparcia i pomagać w dopełnieniu formalności.

Jak zapowiadał pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Paweł Ścigalski, doradcy odwiedzą osoby, które mają problemy techniczne, prawne bądź finansowe z wymianą pieca. Na początek wytypowano ok. 300 takich gospodarstw domowych.

W trakcie prowadzonych kontroli strażnicy miejscy wraz z urzędnikami Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa przypominają mieszkańcom także o tym, że 1 września 2019 r. wejdzie w życie właściwa uchwała antysmogowa dla Krakowa, całkowicie zakazująca używania paliw stałych do ogrzewania domów. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Hola, 2018-02-12 20:00:24

    Jestem za zmianami w systemie ogrzewania. Jeśli pojawią się kontrolę to ludzie zaczną myśleć i pewnie niejednemu zmiany wyjdą na plus. Reszta uparciuchów dalej będzie brnęła w swoje rację. Myśleć, rozumiem bardziej poprzez interesowanie się nowymi i rozwiązaniami na rynku. Jestem sporo czasu po wymi...anie kotła na automatyczny Twin Bio luxury Kostrzewa i uważam, że jest to rozwiązanie dużo lepsze i bardziej ekonomiczne od węgla czy drewna. A problemem ludzi jest mentalność i ignorowanie środowiska. Z roku na rok wzrasta ilość produkowanych śmieci i mało kto zastanawia się nad tym zastanawia. Dopiero wprowadzenie dodatkowych opłat zaczyna ludzi mobilizować do zmian. Przykładem choć śmiesznym są foliowe torebeczki :) Niewielka opłata a jednak w głowie zostaje...  rozwiń