PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków. Miasto wprowadza doradców od pieców. Mają zachęcić do wymiany kotłów

  • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 16:47
Kraków. Miasto wprowadza doradców od pieców. Mają zachęcić do wymiany kotłów
Władze miasta szacują, że do wymiany pozostało jeszcze ok. 8-9 tys. pieców węglowych. (fot.malopolska.pl)

W Krakowie doradcy będą zachęcać nieprzekonanych do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Odwiedzą tych, którzy podczas kontroli prowadzonych przez strażników miejskich sygnalizowali, że nie zamierzają przeprowadzać żadnych zmian i tych, dla których barierą są pieniądze lub problemy techniczne.
  • Zakaz używania paliw stałych w Krakowie wejdzie w życie 1 września 2019 r. Władze miasta szacują, że do wymiany pozostało jeszcze ok. 8-9 tys. pieców węglowych.
  • W przekonaniu nieprzekonanych mają pomagać doradcy, którzy odwiedzą takie osoby i opowiedzą o plusach korzystania z ekologicznych źródeł ciepła. 

- Chcemy odwiedzić osoby, które mają problemy techniczne, prawne bądź finansowe z wymianą pieca. Wytypowaliśmy na początek ok. 300 takich gospodarstw domowych. Chcielibyśmy przekonać tych mieszkańców do zmiany systemu ogrzewania, pomóc im w wypełnieniu wniosku i przyśpieszyć całą procedurę, żeby nie wychodząc z domu mogli oni dopełnić formalności - mówił w piątek pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Paweł Ścigalski.

W skład trzech dwuosobowych zespołów wchodzą pracownicy Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK (w tym doradcy energetyczni) oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Doradcy będą zachęcać do wymiany pieców, prezentować miejskie programy wsparcia i pomagać w wypełnieniu wniosku o wymianę pieca.

Czytaj więcej: Uchwała antysmogowa bez rządowej ustawy jest jak budowa domu bez fundamentów

Osoby wchodzące w skład zespołów będą posiadały legitymacje służbowe i identyfikatory, a pod numerem infolinii 12 616 88 48 będzie można zweryfikować ich tożsamość albo zamówić wizytę zespołu doradczego.

- Bardzo ważne jest nawiązanie pozytywnej relacji z mieszkańcami. Mamy odzew, że się nam to udaje, że mieszkańcy są zadowoleni, z tego, że docieramy do nich bezpośrednio. Nie spotykamy się z niechęcią - mówił dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie Witold Kramarz.

Dodał, że mieszkańcy są informowani nie tylko o tym, że miasto udziela wsparcia finansowego przy wymianie pieców, ale także o tym, że mogą później starać się o dopłatę do rachunków za ogrzewanie. Dyrektor Kramarz przypomniał, że po niedawnej zmianie zasad obliczania tych dopłat, osoby najuboższe mogą otrzymać średnio ok. 1,7 tys. zł rocznie.

Zdaniem Anny Dworakowskiej z Krakowskiego Alarmu Smogowego zespoły doradców to bardzo dobry pomysł. - Pieców nie wymieniły do tej pory osoby, które nie wierzą w to, że zakaz palenia węglem wejdzie w życie albo że będzie egzekwowany oraz ci, którzy nie wiedzą, że miasto oferuje bogaty wachlarz pomocy - zarówno pieniądze na wymianę instalacji grzewczej, jak i dopłaty do rachunków dla najuboższych. Bardzo dobrze, że doradcy chodzą i będą pomagać na miejscu wypełnić wniosek. To był jeden z postulatów zgłaszanych w grudniu przez stronę społeczną - mówiła Dworakowska.

Czytaj więcej: PAS chce zmiany progu alarmowania o smogu. "Ludzie muszą być ostrzegani"×
KOMENTARZE (1)

  • Arkadiusss, 2018-02-12 18:42:20

    Czy ktoś wie jak uzyskać dopłatę do wymiany kotła i instalacji? Chciałbym zakupić kocioł Mini Bio Luxury jest to automatyczny kocioł na pellet. Może ktoś ma jakieś doświadczenia i chętnie się podzieli. Gzie szukać porady i z czego najlepiej skorzystać aby nie wpaść jak śliwka w kompot. Wiem, że dofi...nansowania to nie są dobre rzeczy i obawiam się, że z czasem ściągnę na siebie zbędną kontrolę, która jak będzie chciała to i tak się przyczepi. Ale chciałbym zweryfikować ile kasy można dostać.  rozwiń