PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków nie zasługuje na opinię najbardziej zanieczyszczonego miasta w Europie

  • pt    19 lutego 2014 - 14:33
Kraków nie zasługuje na opinię najbardziej zanieczyszczonego miasta w Europie

Po zakazie palenia węglem w piecach, w Krakowie przygotowywany jest projekt ograniczenia emisji spalin samochodowych.
W Krakowie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Programowej ds. Ochrony Powietrza.

- Trudno wyobrazić sobie walkę o lepsze powietrze bez fachowej rady i wsparcia naukowców i ekologów. Stąd pomysł na powołanie Rady Programowej ds. Ochrony Powietrza w Krakowie – mówił Prezydent Jacek Majchrowski, podczas pierwszego posiedzenia.

Prezydent przypomniał, że mimo iż Kraków walczy ze smogiem od lat, kluczowe było uchwalenie zakazu palenia węglem w piecach domowych. – Aby osiągnąć sukces, trzeba intensywnie działać już dziś i to nie tylko w zakresie wymiany pieców.

Przygotowujemy więc inicjatywę dotyczącą ograniczenia spalin samochodowych w mieście. Liczymy na konsultacje środowiska naukowego. Jestem przekonany, że razem uda nam się osiągnąć sukces – mówił Majchrowski.

Przewodniczący Rady Programowej prof. dr inż. hab. Marian Mazur z Akademii Górniczo-Hutniczej  podkreśli, że Kraków nie zasługuje na opinię jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

– Podejmowane dotychczas działania, w tym zakaz stosowania węgla, to słuszny kierunek. Jednak, by osiągnąć pełen sukces, konieczne jest przeprowadzenie wnikliwej analizy problemu i dotychczasowych Programów Ochrony Powietrza w Krakowie. Warto przyjrzeć się kwestii komunikacji, a z centrum usunąć nie tylko węgiel, ale i samochody nie spełniające norm zanieczyszczenia – mówił prof. Mazur.

Rada Programowa ds. Ochrony Powietrza w Mieście Krakowie jest organem doradczym i opiniodawczym. Wśród zadań zespołu jest m.in. opiniowanie działań miasta w zakresie poprawy powietrza. Naukowcy i eksperci mają też służyć radą, jak rozwiązywać ewentualne problemy natury organizacyjnej i technicznej, które mogą pojawiać w ramach działaniach mających na celu ograniczenie smogu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.