PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone. Prezydent apeluje do mieszkańców

  • aw/PAP    18 grudnia 2017 - 10:38
Kraków: Normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone. Prezydent apeluje do mieszkańców
fot. UM Kraków

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje o pozostawienie samochodów i korzystanie z komunikacji miejskiej. W poniedziałek (18 grudnia) w Krakowie i Małopolsce dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone, w niektórych miejscowościach regionu, trzykrotnie.
• Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, poziom stężeń pyłów PM10, według średniej od godziny 1 w nocy do godziny 7 rano, zarejestrowany na stacjach pomiarowych zlokalizowanych w Krakowie wyniósł 121 mikrogramów na metr sześc.

• Dopuszczalna norma dobowa to 50 mikrogramy na metr sześcienny.

Jak podaje WIOŚ: w poniedziałek rano w na stacji pomiarowej w Tarnowie odnotowano 132 mikrogramy PM10 na metr sześcienny; w Suchej Beskidzkiej - 152 mikrogramy na metr sześcienny; w Skawinie - 154 mikrogramy na metr sześcienny; w Krakowie-Kurdwanowie - 155 mikrogramów na metr sześcienny; na ulicy Telimeny - 213 mikrogramów na metr sześcienny; w stacji Kraków, Złoty Róg - 104 mikrogramy na metr sześcienny.

Na fatalny stan powietrza w Krakowie i w Małopolsce ma wpływ m.in. brak wiatru.

- Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wprowadza I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu - poinformował w poniedziałek Urząd Miasta.

Dodano, że osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności: ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenie zanieczyszczeń; unikać wietrzenia pomieszczeń w trakcie wysokich poziomów zanieczyszczenia; ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu lub czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń; osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

- Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń - podano.

Przypomnijmy, że funkcjonowanie placówek oświatowych w czasie smogu było tematem wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka do resortu edukacji.  Zdaniem Marka Michalaka nadal aktualny pozostaje problem braku szczegółowych wytycznych uwzględniających sposób postępowania jednostek systemu oświaty w sytuacji podwyższonych norm zanieczyszczenia powietrza.

Na mocy obowiązujących przepisów prawa dyrektor szkoły może w sytuacji wyjątkowej i uzasadnionej, do której można zaliczyć smog, ustalić dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

– Działanie takie wydaje się jednak niewystarczające i niezapewniające uczniom bezpieczeństwa w przypadku przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza – ocenia RPD.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.