PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków. Nowe zasady wprowadzania darmowej komunikacji podczas smogu

  • pt/pap    22 września 2016 - 15:31
Kraków. Nowe zasady wprowadzania darmowej komunikacji podczas smogu
Nowe zasady wejdą w życie po przyjęciu ich przed Radę Miasta - najwcześniej w drugiej połowie października (fot. pixabay)

• Władze Krakowa opracowały nowe zasady wprowadzania darmowej komunikacji miejskiej z powodu smogu. Średnie stężenia pyłu PM10 będą zliczane dwukrotnie w ciągu dnia.
• Jeśli założony poziom będzie przekroczony, to darmowe przejazdy będą obowiązywać w dniu następnym.
Możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Krakowie w dni, kiedy występują znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza, istnieje od 26 grudnia zeszłego roku. W poprzednim sezonie grzewczym władze miasta wykorzystały ją dwukrotnie po jednej dobie.

"Sezon grzewczy zbliża się nieubłaganie, stąd nasze przygotowania i nowe zasady wprowadzania i informowania mieszkańców o darmowej komunikacji miejskiej" - poinformował dziennikarzy w czwartek pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza Witold Śmiałek.

Według niego nowy system będzie działać w oparciu o dwie średnie: "długą" - 16-godzinną, obejmującą dwa szczyty komunikacyjne i "krótką" - 10/11-godzinną, obejmującą szczyt komunikacyjny i moment masowego rozpalania pieców węglowych w godzinach popołudniowo-wieczornych. Obie średnie będą obliczane niezależnie od siebie.

Średnie stężenie pyłu

Średnie stężenia będą zliczane dwukrotnie w ciągu dnia - pierwsza średnia od godz. 1 do 16, druga od 12 do 22. Jeśli poziom pyłu PM10 przekroczy 150 mikrogramów/m3, darmowa komunikacja miejska będzie obowiązywać następnego dnia przez 24 godziny. W tym roku zrezygnowano z warunku, by na jednej ze stacji średnie stężenie wynosiło więcej niż 200 mikrogramów/m3.

Nowe zasady wejdą w życie po przyjęciu ich przed Radę Miasta - najwcześniej w drugiej połowie października. Do tego czasu będą obowiązywać dotychczasowe założenia.

Informacje o wprowadzeniu darmowej komunikacji będą przekazywane po 17.15 (przekroczenie poziomu 150 przez "średnią długą" lub po 23.15 (w przypadku, gdy nastąpi przekroczenie poziomu 150 przez "średnią krótką").

Wiadomość zostanie opublikowana na stronie krakowskiego magistratu www.krakow.pl oraz przekazana do krakowskich mediów. Znajdzie się również na profilu Kraków PL w mediach społecznościowych, tablicach informacji pasażerskiej zlokalizowanych na przystankach autobusowych i tramwajowych, w systemach BUS TV.

Poprzez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pojawi się też w programach regionalnej naziemnej telewizji cyfrowej oraz w postaci komunikatów w bezpłatnej aplikacji mobilnej (RSO).

Sezon grzewczy rusza

Według zapowiedzi Śmiałka w sezonie grzewczym krakowskie służby miejskie będą codziennie dwukrotnie informować o jakości powietrza. Komunikaty będą generowane rano o 7:10 i po południu o 15:20. We współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Krakowie w oparciu o prognozy pogody mają być opracowywane także informacje ostrzegawcze o możliwości przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza, kierowane do ponad 600 instytucji szkolno-opiekuńczych, takich jak przedszkola, szkoły, szpitale.

Według polskich przepisów alarm smogowy jest ogłaszany, gdy średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu przekroczy 300 mikrogramów na metr sześc. Przy stężeniu 200 mikrogramów na metr sześc. obowiązuje stan ostrzegawczy.

Działacze wielu organizacji i stowarzyszeń, m.in. Polskiego Alarmu Smogowego apelują o zaostrzenie tych norm i ustanowienie alarmu smogowego na poziomie, jaki obowiązuje w większości krajów europejskich. Obecnie poziom alarmowy dla pyłu PM10 jest w Polsce trzykrotnie wyższy niż np. w Czechach czy na Węgrzech.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.