PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: od 2017 roku mniejsza dotacja na wymianę pieca

  • MN    2 stycznia 2017 - 16:00
Kraków: od 2017 roku mniejsza dotacja na wymianę pieca
Zmniejszenie dotacji na wymianę pieców było zapowiedziane. Za rok dotacja również będzie zmniejszona. (fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl)

• Mieszkańcy Krakowa kolejny rok z rzędu mogą otrzymać dotację na wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne. 
• Wysokość dotacji jednak od 1 stycznia 2017 r. zmalała i nie jest już stuprocentowa. Może sięgnąć do 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych inwestycji.
• Pozostałe warunki składania wniosków nie ulegają zmianie.
Mniejszy niż w 2016 roku poziom dotacji wynika z założeń Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa. Dopłaty w następnym roku będą również malały i wyniosą do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, więc nie warto się ociągać przy wymianie źródła ogrzewania. 

Do 27 grudnia ubiegłego roku do Wydziału Kształtowania Środowiska w krakowskim ratuszu napłynęło ponad 5590 wniosków o likwidację ponad 8490 pieców i kotłów węglowych. Dla porównania, w roku 2015 takich wniosków było prawie 2400.

Czytaj : Drony pomogą mierzyć zanieczyszczenie powietrza w Krakowie?

W sumie na wymianę ogrzewania udzielono w ubiegłym roku ponad 77 mln zł dotacji. Zaplanowane i niewykorzystane pieniądze zostały przeniesione na rok 2017. W ramach małopolskiego RPO ZIT na 2017 rok zarezerwowano w budżecie miasta kwotę blisko 100 mln zł. Jak informuje ratusz podejmowane są starania o pozyskanie kolejnych środków.

Czytaj: Nowa uchwała antysmogowa, Kraków: Zakaz palenia węglem i drewnem w mieszkaniach i domach

Dodajmy, że w dniu 2 stycznia 2017 r. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Małopolsce wydał kolejne ostrzeżenie o ryzyku wysokiego poziomu stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu. Ostrzeżenie dotyczy północnej części Małopolski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.