PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Program dla Wisły

  • BEZ    4 grudnia 2009 - 09:25
Kraków: Program dla Wisły

Podczas ostatniej sesji miejscy radni podjęli rezolucję w sprawie ustanowienia Programu dla Wisły.
W dokumencie skierowanym do Ministra Ochrony Środowiska piszą: „Wisła jest jedną z najbardziej zaniedbanych rzek w Europie. Zatem wyzwaniem dla rządzących wszystkich szczebli jest przedstawienie takiej wizji rozwoju dorzecza Wisły, aby przede wszystkim rzeka służyła ludziom.

Ograniczone zasoby wodne kraju, warunki hydrologiczne dorzecza oraz ekstremalne zjawiska klimatyczne powtarzające się w ostatnich latach powodują konieczność racjonalnej gospodarki zasobami wód powierzchniowych i podziemnych w obszarach bilansowych.

Polityka UE obliguje Polskę do zarządzania gospodarką wodną w obszarze dorzeczy Wisły i Odry. Dążąc do optymalnego wykorzystania środków dostępnych na poszczególnych szczeblach decyzyjnych konieczne jest zdefiniowanie potrzeb oraz przygotowanie programów wg jednolitych kryteriów efektywności.

Brak wspólnego programu stanowi poważną barierę rozwoju programów lokalnych. Po powodzi w 1997 roku NIK uznała,
że brak jest kompleksowego programu ochrony przeciwpowodziowej dla Wisły i jej głównych dopływów.

Radni miasta Krakowa dostrzegają zatem konieczność ustanowienia Programu dla Wisły, zgodnie z oczekiwaniami Związku Miast Nadwiślańskich. Przemawia za tym nie tylko troska o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, ale także szansa rozwoju gospodarczego”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.