PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Regionalne konsultacje PO ws. projektu ustawy o czystym powietrzu

  • PAP/JS    9 października 2017 - 23:07
Kraków: Regionalne konsultacje PO ws. projektu ustawy o czystym powietrzu
Projekt PO ustawy o "czystym powietrzu" zakłada przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB, czyli ok. 9 mld zł na walkę ze smogiem. (fot. PO/twitter)

Czyste powietrze nie ma barw partyjnych, dotyczy wszystkich obywateli, dlatego chcemy stworzyć obywatelską i ponadpartyjną koalicję na rzecz zdrowego środowiska – zapowiedzieli w Krakowie politycy PO podczas konsultacji projektu ustawy "o czystym powietrzu".
W ubiegłym tygodniu w Sejmie zaprezentowano projekt ustawy o "czystym powietrzu", autorstwa PO. W poniedziałek (9 października) w Krakowie z udziałem m.in. lidera PO Grzegorza Schetyny i szefa klubu parlamentarnego Platformy Sławomira Neumanna odbyła się pierwsza regionalna konsultacja w sprawie projektu ustawy.

Projekt PO ustawy o "czystym powietrzu" zakłada przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB, czyli ok. 9 mld zł na walkę ze smogiem.

"Jesteśmy tutaj, żeby podkreślić, jak ważne są dla nas konsultacje społeczne w tej sprawie. To jest ustawa Gabinetu Cieni PO, którą przygotowali nasi eksperci. Ale my nie chcemy zawłaszczać jej dla siebie, nie chcemy nadawać jej politycznej barwy, bo sprawa dotyczy wszystkich Polaków i naszej zdrowotności" - podkreślił Schetyna.

"Dlatego chcemy potraktować ten projekty ustawy, konsultacje i spotkania jako próbę stworzenia obywatelskiej koalicji na rzecz zdrowego środowiska, na rzecz wspólnej skutecznej walki ze smogiem i z zanieczyszczeniami" - zapowiedział.

Jak zaznaczył, zamiarem PO jest uzyskanie poparcia obywatelskiego poza Sejmem, jak i ponadpartyjnego w Sejmie. "Zależy nam na tym, bo to jest - wierzę w to głęboko - początek nowego etapu. Początek tego, że polska polityka, polscy politycy naprawdę pochylają się nad zagrożeniem dla zdrowia, dla zdrowotności, które rocznie dotyka ponad 40 tys. ofiar złego zatrutego powietrza w Polsce" - mówił polityk.

"Wierzę, że te konsultacje będą dobrym początkiem otwierającym nowy czas w polskiej aktywności publicznej: rozmowa obywatelska, środowiskowa, ekspercka o ważnych sprawach" - powiedział lider PO.

Sławomir Neumann zaznaczył, że projekt przygotowany przez Gabinet Cieni PO daje odpowiedzi na ważne pytania, np. jak rozwiązać problem zanieczyszczonego powietrza i jak znaleźć finansowanie na inwestycje potrzebne, żeby w Polsce smog zniknął.

"To jest inwestycja nie tylko w czystą energię, ale także inwestycja w nasze zdrowie. Czyste powietrze nie ma barw partyjnych, ono jest przezroczyste dla wszystkich. Dlatego liczymy, że czyste powietrze skupi przy tej ustawie wszystkie siły polityczne i będziemy mogli ustawę przeprowadzić jeszcze w tej kadencji" - stwierdził Neumann.

Platforma w swoim projekcie proponuje przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB - czyli ok. 9 mld zł na walkę ze smogiem. Środki te miałyby być przeznaczone na wsparcie zadań inwestycyjnych, takich jak: wymiana źródeł ciepła na ekologiczne, podłączenie do ekologicznych sieci ciepłowniczych, poprawa źródeł zasilania tych sieci na ekologiczne oraz na termomodernizację.

Projekt Platformy tworzy ponadto instrument wsparcia dla gospodarstw domowych na modernizację źródeł ciepła. Propozycja PO określa też minimalne standardy, jeśli chodzi o jakość dopuszczanych do użytku źródeł ciepła (np. kotłów) oraz paliw dla sektora komunalnego. PO chce też zagwarantowania edukacji ekologicznej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • eko, 2017-10-10 20:53:59

    Wymiana to spory koszt, ale to nie największy problem. Jak chcę się realnie walczyć o lepsze powietrze to należy pomyśleć o kosztach eksploatacji. Wymiana to jednorazowy koszt, który jakoś można przełknąć, ale dla większości społeczeństwa płacenie 3 razy więcej za paliwo to katastrofa finansowa....  rozwiń