PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Rodzice będą sadzić pamiątkowe drzewa w miejskich parkach

  • pap/em    10 stycznia 2017 - 14:54
Kraków: Rodzice będą sadzić pamiątkowe drzewa w miejskich parkach
W Krakowie koordynatorem tworzenia parków będzie Zarząd Zieleni Miejskiej (fot. pixabay)

• Każdy, komu w Krakowie urodzi się dziecko będzie mógł posadzić pamiątkowe drzewo. To propozycja dla tych, którzy nie mają własnej działki i nie mają gdzie zasadzić drzewa, gdy narodzi się dziecko.
• Władze miasta wskazały sześć lokalizacji, w których powstaną „Parki krakowian”. Tereny te mają w sumie ok. 35 ha, zmieści się tam 7 tys. drzew.
"Bardzo spodobał się nam pomysł krakowskich aktywistów, którzy zaproponowali utworzenie Parku krakowian, gdzie każdy po urodzeniu dziecka będzie mógł posadzić drzewo i obserwować, jak ono rośnie. Postanowiliśmy zaproponować utworzenie kilku miejsc, żeby mieszkańcy nie mieli do nich daleko" - mówił we wtorek (10 stycznia) na konferencji prasowej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Dodał, że od początku roku obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o ochronie przyrody i wycinka drzew na terenach prywatnych jest łatwiejsza. "Wierzę, że drzew w parkach krakowskich będzie dość szybko przybywać, ale chcę też zaapelować do mieszkańców o rozsądne podejście do ich wycinki na własnych posesjach, aby nie dochodziło do masowej dewastacji zieleni" - powiedział Majchrowski.

Zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju Elżbieta Koterba mówiła, że przy wyborze lokalizacji "Parków krakowian" wzięto pod uwagę własność terenu, jego dostępność komunikacyjną i możliwość poszerzenia w przyszłości. W pierwszym etapie parki będą tworzone na terenach należących do gminy.

"Trudno powiedzieć, czy parki te będą się cieszyły zainteresowaniem mieszkańców, a jeśli tak, jak dużym. Każda ze wskazanych lokalizacji ma możliwość dalszego jej poszerzania" - podkreśliła Koterba.

Rocznie w Krakowie rodzi się ok. 15 tys. dzieci.

Parki będą zlokalizowane przy: ul. Księcia Józefa (ok. 6,5 ha), ul. Markowskiego obok Muzeum Lotnictwa Polskiego (ok. 3,8 ha), ul. Ptaszyckiego (4,4 ha), ul. Falistej na os. Kostrze (ok. 9 ha), ul. Puszkarskiej (ok. 3 ha) oraz ul. Węgrzeckiej (8 ha). W sumie na ten cel przeznaczono teraz ok. 35 ha.

"Cieszę się, bo to inicjatywa oddolna, wymyślili to mieszkańcy. Nie każdy w Krakowie ma swój ogródek, wiele osób mieszka w kamienicach i w blokach. Myślę, że cenne i sympatyczne jest świętowanie narodzin dziecka poprzez zasadzenie drzewa. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą się spotykać w tych parkach na piknikach i urodzinach. Ważny jest też aspekt edukacyjny. Jeśli dzieci zobaczą jak długo rośnie drzewo, to kolejne pokolenia będą z dużo większym szacunkiem podchodziły do zieleni" - mówiła radna PO Anna Szybist, która zgłosiła ten pomysł na forum Rady Miasta. Jak dodała podobne parki czy też "gaje ojców" funkcjonują w Koninie i Gdańsku, a we włoskich miastach rodzice mają wręcz obowiązek zasadzenia drzewa przy narodzinach lub adopcji dziecka.

W Krakowie koordynatorem tworzenia parków będzie Zarząd Zieleni Miejskiej, który w najbliższych tygodniach opracuje ich projekty i określi zasady sadzenia drzew. To właśnie w tej instytucji rodzice będzie mogli kupić sadzonki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • drwal, 2017-01-10 15:29:52

    Przyjdą wandale i wszystko zniszczą, bo powiedzą, że PiS to "wymyślił".