Kraków: Rodzice będą sadzić pamiątkowe drzewa w miejskich parkach

• Każdy, komu w Krakowie urodzi się dziecko będzie mógł posadzić pamiątkowe drzewo. To propozycja dla tych, którzy nie mają własnej działki i nie mają gdzie zasadzić drzewa, gdy narodzi się dziecko.
• Władze miasta wskazały sześć lokalizacji, w których powstaną „Parki krakowian”. Tereny te mają w sumie ok. 35 ha, zmieści się tam 7 tys. drzew.
Kraków: Rodzice będą sadzić pamiątkowe drzewa w miejskich parkach
W Krakowie koordynatorem tworzenia parków będzie Zarząd Zieleni Miejskiej (fot. pixabay)

"Bardzo spodobał się nam pomysł krakowskich aktywistów, którzy zaproponowali utworzenie Parku krakowian, gdzie każdy po urodzeniu dziecka będzie mógł posadzić drzewo i obserwować, jak ono rośnie. Postanowiliśmy zaproponować utworzenie kilku miejsc, żeby mieszkańcy nie mieli do nich daleko" - mówił we wtorek (10 stycznia) na konferencji prasowej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Dodał, że od początku roku obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o ochronie przyrody i wycinka drzew na terenach prywatnych jest łatwiejsza. "Wierzę, że drzew w parkach krakowskich będzie dość szybko przybywać, ale chcę też zaapelować do mieszkańców o rozsądne podejście do ich wycinki na własnych posesjach, aby nie dochodziło do masowej dewastacji zieleni" - powiedział Majchrowski.

Zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju Elżbieta Koterba mówiła, że przy wyborze lokalizacji "Parków krakowian" wzięto pod uwagę własność terenu, jego dostępność komunikacyjną i możliwość poszerzenia w przyszłości. W pierwszym etapie parki będą tworzone na terenach należących do gminy.

"Trudno powiedzieć, czy parki te będą się cieszyły zainteresowaniem mieszkańców, a jeśli tak, jak dużym. Każda ze wskazanych lokalizacji ma możliwość dalszego jej poszerzania" - podkreśliła Koterba.

Rocznie w Krakowie rodzi się ok. 15 tys. dzieci.

Parki będą zlokalizowane przy: ul. Księcia Józefa (ok. 6,5 ha), ul. Markowskiego obok Muzeum Lotnictwa Polskiego (ok. 3,8 ha), ul. Ptaszyckiego (4,4 ha), ul. Falistej na os. Kostrze (ok. 9 ha), ul. Puszkarskiej (ok. 3 ha) oraz ul. Węgrzeckiej (8 ha). W sumie na ten cel przeznaczono teraz ok. 35 ha.

"Cieszę się, bo to inicjatywa oddolna, wymyślili to mieszkańcy. Nie każdy w Krakowie ma swój ogródek, wiele osób mieszka w kamienicach i w blokach. Myślę, że cenne i sympatyczne jest świętowanie narodzin dziecka poprzez zasadzenie drzewa. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą się spotykać w tych parkach na piknikach i urodzinach. Ważny jest też aspekt edukacyjny. Jeśli dzieci zobaczą jak długo rośnie drzewo, to kolejne pokolenia będą z dużo większym szacunkiem podchodziły do zieleni" - mówiła radna PO Anna Szybist, która zgłosiła ten pomysł na forum Rady Miasta. Jak dodała podobne parki czy też "gaje ojców" funkcjonują w Koninie i Gdańsku, a we włoskich miastach rodzice mają wręcz obowiązek zasadzenia drzewa przy narodzinach lub adopcji dziecka.

W Krakowie koordynatorem tworzenia parków będzie Zarząd Zieleni Miejskiej, który w najbliższych tygodniach opracuje ich projekty i określi zasady sadzenia drzew. To właśnie w tej instytucji rodzice będzie mogli kupić sadzonki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Przyjdą wandale i wszystko zniszczą, bo powiedzą, że PiS to "wymyślił".

drwal, 2017-01-10 15:29:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE