PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: skarga kasacyjna na uchylenie uchwały o zakazie palenia węglem

  • PAP    25 sierpnia 2014 - 15:33
Kraków: skarga kasacyjna na uchylenie uchwały o zakazie palenia węglem

Zarząd woj. małopolskiego wniesie do NSA skargę kasacyjną na piątkowe orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który stwierdził nieważność uchwały zakazującej używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie.
Piątkowy wyrok WSA, stwierdzający nieważność uchwały sejmiku woj. małopolskiego zakazującej używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie i dopuszczającej jedynie spalanie drewna w domowych kominkach, nie jest prawomocny. Stronom przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Czytaj też: Skargi na zakaz palenia węglem w Krakowie

Jak zapowiedział dziennikarzom w poniedziałek marszałek województwa Marek Sowa, kasacja zostanie złożona w ciągu 30 dni od uzyskania pisemnego uzasadnienia wyroku WSA. "Wyrok zaskarżymy i to bez względu na to, czy będziemy szacowali nasze szanse na duże, czy małe. Ważne jest, aby proces weryfikacji dobiegł do samego końca" - zaznaczył.

Sąd uznał, iż przepis art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska, z którego wynikają kompetencje sejmiku w tym zakresie, nie pozwala na różnicowanie kwestii stosowania paliw w zależności od celu. WSA podkreślił również, że naruszenie tej normy kompetencyjnej przełożyło się automatycznie na naruszenie licznych zasad konstytucyjnych: praworządności, równości, wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

Marszałek Sowa przyznał, że zarząd województwa, pracując nad uchwałą, miał wątpliwości związane z art. 96, dlatego skierował do posłów i resortu środowiska propozycje zmian legislacyjnych w tej ustawie.

Czytaj też: Mieszkańcy Katowic nie chcą zakazu palenia węglem

"Nie ulega żadnej wątpliwości, że konieczne jest wprowadzenie tych zmian (...). Myślę, że wyrok sądu administracyjnego też wpłynie na determinację, żeby sprawa była w pełni jasna, bo trudno sobie wyobrazić, żeby samorząd regionalny, który ma odpowiadać za przygotowanie programu miał związane ręce i nie mógł określać, w których obszarach i jak ta polityka może być wdrażana" - zaznaczył Sowa.

Wicemarszałek małopolski Wojciech Kozak zadeklarował, że samorząd województwa nadal będzie realizował politykę zmierzającą do tego, "aby Kraków był miastem czystym, szanującym zdrowie i życie swoich mieszkańców". Na terenie Małopolski dofinansowywana będzie wymiana starych palenisk węglowych na nowoczesne piece o ograniczonej emisji.

Zaskarżenie wyroku WSA zapowiedział też Krakowski Alarm Antysmogowy - organizacja, która rozpoczęła batalię o poprawę jakości powietrza w mieście. "Nadal uważamy, że podjęta przez sejmik wojewódzki uchwała jest skutecznym narzędziem do realizacji tego celu. Jako strona w postępowaniu złożymy skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Do podjęcia decyzji przez NSA uchwała obowiązuje, a władze miasta powinny kontynuować jej wdrażanie" - podkreślił przedstawiciel Krakowskiego Alarmu Antysmogowego Andrzej Guła.

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie sejmik województwa uchwalił zakaz stosowania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów. Dopuszczono jedynie spalanie drewna w domowych kominkach.KOMENTARZE (1)

  • podgórzanin, 2014-08-29 15:09:00

    Nie ma żadnej pewności,że zakaz palenia węglem sprowadzi krakowskie powietrze do ram norm unijnych. Problem przerósł i zarząd województwa ( napisanie programu ochrony powietrza) jak i magistrat ( jego realizacja). Trochę poprawi ale smogu nie zlikwiduje. A ponieważ w roku wyborczym trzeba mieć w C...V walkę ze smogiem ogłaszają więc różni "pseudoekolodzy" swe genialne przemyślenia na ten temat. Naczelnym wodzem został więc magister ekonomii i co dziwne - zaczęli go słuchać. W normalnym kraju dzialanie rozpoczyna się od zrobienia "studium wykonalności" w którym badane jest otoczenie prawne,finansowe a nade wszystko technologiczne.Ponieważ my zawsze wiemy lepiej więc porażka na samym początku - ale w spotach reklamowych -głosuj na mnie- napisze się,ze to niedouczony sąd zaprzepaścił ich dzielo życia. Przez ostatnie 3 kadencje nikt nie zrobił nic.Smog krakowski nie powstał rok czy dwa temu, skąd więc taki alerm dzisiaj? Odpowiedź jest prosta - serial wyborczy. Zimą 2015 problem zniknie z mediów.Władza poobdziela synekurami największych awanturników i wszystko wróci do punktu wyjścia  rozwiń