PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków, smog: Rozdają bezpłatne maski antysmogowe

 • PAP/AT    20 listopada 2017 - 08:28
Kraków, smog: Rozdają bezpłatne maski antysmogowe
Kraków rozdaje maski antysmogowe (fot.krakow.pl/ Bogusław Świerzowski)

W Krakowie lekarze rozdawać będą mieszkańcom maseczki antysmogowe. Będą mogli je otrzymać pacjenci podczas wizyt lekarskich.
"Mamy w tym momencie 5 tysięcy maseczek. Są to maseczki z wymiennym filtrem PM 2.5, czyli takim filtrem węglowym, który zatrzymuje te najmniejsze cząstki znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu" - powiedział dyrektor biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa Maciej Grzyb.

Maski antysmogowe będą dystrybuowane od połowy grudnia w wybranych poradniach pulmonologicznych na terenie Krakowa. Będą mogli je otrzymać pacjenci podczas wizyt lekarskich.

"Chcemy, aby te maseczki rozdawali lekarze, aby to oni zadecydowali, kto maskę może otrzymać" - zaznaczył dyrektor biura prasowego UM Krakowa. Jak tłumaczył, chodzi o wykluczenie osób, które z uwagi na chorobę układu oddechowego mogą mieć przeciwwskazania do noszenia takiej maski antysmogowej.

 

 

Jak zaznaczył, maseczki będą dostępne dla mieszkańców w dwóch rozmiarach - dla osób dorosłych i dla dzieci.

"Dodatkowo zdecydowaliśmy jeszcze o zakupie tysiąca kolejnych masek i to będą maski rozdawane osobom starszym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej" - poinformował Grzyb.

Czytaj też: Smog. Stan jakości powietrza w Polsce

Podkreślił, że jest to pilotażowa akcja. "Chcemy się zorientować, w jaki sposób te maseczki zostaną przyjęte przez mieszkańców Krakowa tzn., czy będzie to pozytywne przyjęcie, czy być może pojawią się jakieś problemy i na tej podstawie wyciągniemy wnioski" - mówił Grzyb. Jak dodał, jeżeli będzie taka konieczność, zostaną zakupione kolejne partie masek.

Urzędnik zaznaczył także że "Kraków od lat walczy z przyczynami powstawania smogu, czyli wymieniamy stare nieekologiczne piece, inwestujemy także miliony złotych w nowoczesną komunikację, wymieniając stare autobusy na nowe autobusy".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • wermask, 2017-11-23 20:18:28

  Świetny pomysł! Pomoże to wielu osobą. Oby maski dostała jak największa liczba osób. A może miasto zakupi także maski do przedszkoli?
 • MaskiMaskiMaski, 2017-11-23 17:18:10

  Kupiłam dla siebie rok temu maskę, bo miałam zdiagnozowane problemy z oddychaniem. Pomogło. W tym roku kupiłam mężowi i dziecku. Na wszelki wypadek. Polecam szczególnie firmę ozonemask - mailowo wytłumaczyli w jaki sposób dobrać maskę dla dziecka i męża (nie chciało mi się włuczyć po sklepach). Plus... dla nich.  rozwiń
 • Bob, 2017-11-20 22:43:33

  5 tys. masek... w sam raz dla rodzin tych lekarzy. Kraków ma MILION mieszkańców!