PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków, smog: stare auta nie wyjadą na ulice

 • bad    10 czerwca 2015 - 12:26
Kraków, smog: stare auta nie wyjadą na ulice

Krakowskie powietrze powoli, ale poprawia się. Fot. mat. prasowe

Kraków wdraża kolejne działania antysmogowe: eliminuje pojazdy, które nie spełniają norm emisji, montuje więcej stacji do monitorowania powietrza oraz tzw. pyłomierzy, uruchamia program informowania mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza.
Dane ze stacji monitoringu powietrza pokazują, że krakowskie powietrze powoli, ale poprawia się. Najlepiej widać to na przykładzie emisji dwutlenku siarki, za który odpowiada przemysł. Ale pierwsze miesiące tego roku były też lepsze jeśli chodzi o pozostałe monitorowane przez WIOŚ w Krakowie zanieczyszczenia: pył zawieszony i dwutlenek azotu.

– Porównując dane wieloletnie można zauważyć powolną tendencję spadkową. Daleko nam do euforii, ale powietrze w Krakowie poprawia się – mówi Paweł Ciećko, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Aby ten pozytywny trend utrzymać, a stan powietrza jeszcze się poprawiał, miasto wdraża kolejne działania antysmogowe. – Już zmieniliśmy zasady przyznawania dotacji do wymiany pieców tak, aby uporządkować pewne kwestie, zdyscyplinować beneficjentów, a przez to przyspieszyć samo udzielanie finansowego wsparcia – mówi Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza.

Chodzi m.in. o wyeliminowanie takich sytuacji, kiedy dotacje blokowane są przez osoby, które ostatecznie nie realizują planowanej inwestycji.

Kraków poinformuje o zanieczyszczeniu powietrza w mieście

Miasto chce też, aby na ulicach Krakowa pojawiło się więcej stacji do monitorowania powietrza oraz tzw. pyłomierzy. W tym zakresie podjęta została współpraca z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. – Planujemy jak najszybciej zakupić nową mobilną stację pomiarową oraz dwa pyłomierze – informuje Witold Śmiałek.

Dzięki współpracy z WIOŚ, uruchomiony zostanie pilotażowy program informowania mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza. Komunikaty będą się pojawiać na 314 tablicach informacyjnych na przystankach oraz w 120 tramwajach i 100 autobusach MPK. – Chcemy, by pilotaż ruszył jak najszybciej. Liczymy, że uda się to zrobić już w lipcu – zapowiada doradca prezydenta.

Miasto chce też kłaść jeszcze większy niż dotychczas nacisk na kwestie emisji komunikacyjnej. – Mimo upływającego czasu, nadal czekamy na zmiany w ustawie prawo ochrony środowiska. Z naszego punktu widzenia szczególnie istotne są zapisy dopuszczające tworzenie tzw. eko-stref – mówi Śmiałek.

Stare samochody wyeliminowane z ulic

Oczekując na zmiany miasto współpracuje z policją i Głównym Inspektoratem Ruchu Drogowego na rzecz wyeliminowanie z ruchu pojazdów, które nie spełniają istniejących norm emisji. – Policjanci już wykorzystują przekazane przez nas analizatory spalin. Specjalistyczny sprzęt m.in. do kontroli pojazdów z silnikiem diesla chcemy też zakupić dla GITD – zapowiada Witold Śmiałek.

Czytaj też: Auta w śródmieściu niemile widziane

Działania na rzecz ograniczana niskiej emisji intensyfikuje też MPEC SA. Miejska spółka zaprezentowała mapę Krakowa z naniesionymi obszarami, gdzie prowadzone będą inwestycje w sieć cieplną.

– Opieramy się na wynikach inwentaryzacji palenisk węglowych. Skupiamy się na tych rejonach, gdzie jest możliwe osiągnięcie szybkiego efektu w postaci podłączania się do naszej sieci – mówi Janusz Miechowicz, dyrektor w MPEC S.A.KOMENTARZE (5)

 • pdg52, 2015-06-21 17:00:08

  Wiek samochodu nie jest żadnym kryterium , taki bubel prawny jest zaskarżalny do Trybunału Konstytucyjnego . Emisję spalin bada dopuszczająca do ruchu pojazd Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów. To tak, jakby nagle Straż Miejska dostała uprawnienia do sprawdzania umiejętności prowadzących do obsługi p...ojazdu. Oczywiście mówię o rzetelnym, szczelnym systemie kontroli. Jak paru ,,kolesiów" wbijających lewe przeglądy chwyci kary po parę tysiaków, to będą uczciwie sprawdzać. Na ostatnim przeglądzie mojego 12-letniego auta wręcz uprosiłem diagnostę o analizę i wydruk jakości spalin. Przygotowałem auto, wymieniłem olej i filtry, świece i wynik był jak w nowym  rozwiń
 • wstrzymany oddech, 2015-06-20 17:38:24

  Niech władcy sprowadzą choćby lektyki dla turystów i słusznie ktoś zauważył brak sieci ciepłowniczej w centrum miasta. To oczywiste skutki rządzących miastem i krajem POkrętaczy. Mają tylko pomysły, jak dać zarobić szwagrom i pociotkom.
 • to miasto to patologia , 2015-06-10 20:11:13

  Ja za ten smog i korki, jak zachoruję to pozwę to miasto, bo to jest skandal, miasto najbardziej zakopcone i zakorkowane!!!