PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, smog: strażnicy miejscy kontrolują czym palą mieszkańcy

  • pt    30 listopada 2015 - 13:25
Kraków, smog: strażnicy miejscy kontrolują czym palą mieszkańcy

Krakowscy strażnicy miejscy w październiku skontrolowali 243 posesje - fot.Marcin Warszawski/krakow.pl

Krakowscy strażnicy miejscy w październiku skontrolowali 243 posesje, na których ujawniono 66 przypadków łamania prawa i spalania odpadów. Wystawiono 39 mandatów na kwotę 3750 zł łącznie. 26 osób pouczono, a w jednym przypadku sprawę skierowano do sądu.
W tym roku kontrole palenisk rozpoczęły się już w październiku. W działania zaangażowanych jest łącznie 126 strażników. Funkcjonariusze wspierani są też przez pracowników Wydziału Kształtowania Środowiska.

W październiku strażnicy skontrolowali 243 posesje, na których ujawniono 66 przypadków łamania prawa i spalania odpadów. Wystawiono 39 mandatów na kwotę 3750 zł łącznie. 26 osób pouczono, a w jednym przypadku sprawę skierowano do sądu.

Mandat lub grzywna za palenie odpadów

Warto wiedzieć, że za spalanie odpadów w niedostosowanych do tego instalacjach grozi mandat wystawiany przez Straż Miejską lub kara grzywny w wysokości do 1000 zł, którą może orzec sąd.

Strażnicy ujawnili m.in., że jeden z właścicieli warsztatu spalał w piecu grzewczym zużyty olej silnikowy Ukarali go mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Jak podkreślają władze miasta, to kolejny przykład potwierdzający, że skończyła się pobłażliwość dla osób, które łamią prawo paląc w domowych piecach śmieciami. Straż Miejska zapowiada: będzie jeszcze więcej kontroli, szczególnie w dzielnicach peryferyjnych miasta.

Prawo do kontroli palenisk

Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.

Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia strażników miejskich, na miejsce wzywana jest policja.

Warto pamiętać, że choć regularne kontrole palenisk są prowadzone przede wszystkim w sezonie grzewczym to krakowianie przez cały rok mogą zgłaszać sygnały o przypadkach spalania odpadów.

Prośby o interwencje można kierować na numer alarmowy 986.

Kraków był pierwszym polskim miastem, które na poważnie zajęło się procederem spalania odpadów w piecach domowych. Regularne kontrole strażników miejskich, którym często towarzyszą inspektorzy z Wydziału Kształtowania Środowiska, prowadzone są od 2009 roku.

Sprawdzany jest stan kotłowni grzewczych, a w przypadkach budzących wątpliwości funkcjonariuszy, mogą zostać pobrane próbki popiołu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Tomek, 2015-11-30 22:45:59

    kary wydają się dość niskie a ilość kontroli (243 posesje w październiku) też nie powala, ale dobre i to