PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, stan powietrza: Urzędnicy będą zachęcać do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne

  • AT    8 stycznia 2016 - 12:35
Kraków, stan powietrza: Urzędnicy będą zachęcać do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne
Złożenie wniosku w 2016 roku gwarantuje otrzymanie do 100 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych inwestycji (fot.krakow.pl)

11 stycznia w Krakowie rusza kampania informacyjna "Tak! Dla czystego powietrza". Do mieszkań krakowian zapukają przedstawiciele Urzędu Miasta, żeby zachęcać mieszkańców posiadających paleniska węglowe do ich wymiany na ogrzewanie ekologiczne. Akcja potrwa do 25 marca.
Kampania informacyjna "Tak! Dla czystego powietrza" odbywa się w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa. Od 11 stycznia do 25 marca upoważnieni urzędnicy udadzą się do osób, które jeszcze dysponują piecami węglowymi, by zachęcić ich do wymiany ogrzewania na proekologiczne. Przy okazji mieszkańcy będą informowani o rodzajach wsparcia, jakiego udziela miasto.

Urzędnicy odwiedzą mieszkańców

- Upoważnione przez nas osoby będą odwiedzać mieszkańców z pełnym pakietem informacji i materiałami niezbędnymi do złożenia wniosku o wymianę pieca, będą także służyć radą w tej kwestii - mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska krakowskiego magistratu.

Złożenie wniosku w tym roku gwarantuje otrzymanie do 100 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych inwestycji. W następnych latach dofinansowanie będzie malało, w roku 2017 będzie to do 80 proc. kosztów kwalifikowanych, a w roku 2018 do 60 proc. kosztów kwalifikowanych. Mieszkańcy, którzy dokonali zmiany systemu ogrzewania na ekologiczne mogą uzyskać, w ramach Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) dofinansowanie nawet do 100 proc. różnicy kosztów ogrzewania.

Poniżej warunki uzyskania pomocy w ramach LPO:

* przeprowadzona po 14 września 2011 r. trwała zmiana systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na jeden z systemów proekologicznych, czyli ogrzewanie: gazowe, elektryczne, olejowe (lekki olej opałowy) lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej;

* dochód nieprzekraczający, w przypadku:

- osoby samotnie gospodarującej – kwoty 3 170 zł "netto"
- wspólnego gospodarstwa domowego – kwoty 2 313 zł "netto" na osobę

* zobowiązanie do uregulowania opłat na rzecz dostawcy energii cieplnej służącej ogrzaniu lokalu;

* faktyczne zamieszkiwanie na terenie Gminy Miejskiej Kraków w lokalu, w którym w sposób trwały zmieniono system ogrzewania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • emeryt1248, 2016-01-08 15:01:20

    Wątpię,żeby KRAKUSY dali się nabrać. Różnica w kosztach ogrzewania będzie tak drastyczna,że większość rodzin pracowniczych i emeryckich po prostu nie wydoli. Znam to z autopsji(przeprosiłem swojego śmieciarza(wszystkopalny piec!) Gazu używam awaryjnie.