PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków testuje nietypowy odkurzacz do sprzątania ulic. Zbiera kurz, niedopałki i butelki

  • PAP/KDS    16 sierpnia 2017 - 14:56
Kraków testuje nietypowy odkurzacz do sprzątania ulic. Zbiera kurz, niedopałki i butelki
Zdjęcie ilustracyjne (fot.pixabay.com)

Waży prawie 400 kilogramów, działa na prąd i bez problemu potrafi zebrać z ulic zarówno pył PM10, niedopałki jak i 1,5-litrowe butelki PET. Takie możliwości ma antypyłowy odkurzać, który na ulicach Krakowa testuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.
Antypyłowy odkurzacz jest wyposażony w samoczyszczący się filtr powietrza. Maszyna zbiera drobny pył, piasek, niedopałki papierosów, ale też większe odpady (np. 1,5-litrowe butelki PET). Maszyna jeździ na kółkach i posiada szeroki wąż ssący, którym operuje pracownik MPO. Nieczystości zbierane są do worka o pojemności 240 litrów, który po napełnieniu jest wymieniany. Bateria w odkurzaczu wystarcza na 16 godzin pracy.

- Jedyny koszt utrzymania maszyny to koszt ładowania baterii - podkreślił rzecznik MPO Piotr Odorczuk. - Po kilku dniach testów planujemy na początek zakup dwóch takich odkurzaczy do czyszczenia Rynku Głównego i Starego Miasta. Jeżeli sprzęt spełni nasze oczekiwania, zakupimy kilka kolejnych sztuk do obsługi innych miejsc, jak np. plac Szczepański, Kazimierz, Podgórze - dodał.

Jak poinformował, koszt odkurzacza waha się od 60 tys. do 80 tys. zł w zależności od liczby zamówionych egzemplarzy. - Chcemy to skalkulować tak, aby to konkurowało z zatrudnieniem dodatkowych kilku pracowników - zaznaczył Odorczuk.

Jako zalety odkurzacza Odorczuk wymienił przede wszystkim skuteczność w zbieraniu pyłów - ponieważ odkurzacz jest wyposażony w filtr, który zbiera cząsteczki PM10 i regularnie samooczyszcza się co 20 min. Kolejne zalety to ekologiczny napęd elektryczny, szeroka rura ssąca, która może wessać także 1,5-litrowe butelki PET, możliwość czyszczenia zakamarków, do których nie dotrą zamiatarki i inne maszyny, oraz inne nowoczesne rozwiązania.

Jako jedyną stwierdzoną do tej pory wadę wskazał siłę ssania, która mogłaby być wyższa. - Istniałoby wtedy jednak ryzyko wyciągnięcia poszczególnych płytek, więc być może to wcale nie jest wada - zaznaczył Piotr Odorczuk.

Poinformował również, że według danych od dystrybutorów, Kraków jest pierwszym dużym miastem, które wykorzystuje tego typu antypyłowy odkurzacz do chodników i ulic. Jak podkreślił, wszystkie sprzęty, kupowane przez MPO od 2014 r. są wyposażone w filtry PM10, które wyłapują zanieczyszczenia, zwilżając je przed zebraniem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.