PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków walczy ze smogiem: będzie więcej kontroli pojazdów

  • pt    16 kwietnia 2015 - 10:53
Kraków walczy ze smogiem: będzie więcej kontroli pojazdów
Kierowcy w Krakowie mogą się spodziewać kotroli jakości spalin w swoich samochodach - fot.krakow.pl

W Krakowie będzie więcej kontroli samochodów pod kątem jakości spalin. W tym celu, miasto przekazało Komendzie Miejskiej Policji trzy specjalistyczne urządzenia, które będą wykorzystywane do sprawdzania, czy pojazdy poruszające się po Krakowie spełniają normy.
 Kraków ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce, pod tym względem należy także do niechlubnej czołówki europejskiej. Smog powodują głównie dymy z pieców, ale i spaliny.

- Krakowski smog powodują nie tylko domowe piece na węgiel. Znaczny wpływ na zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście ma również ruch samochodowy. Dlatego zależy nam, aby pojazdy poruszające się po Krakowie były częściej kontrolowane pod kątem norm spalin – mówił prezydent Jacek Majchrowski, przekazując miejskiej policji specjalne zestawy do kontroli samochodów.

Chodzi o trzy wieloskładnikowe analizatory spalin silników benzynowych. Urządzenia zostały zakupione przez Miasto za kwotę prawie 36 tys. zł i przekazane policji.

– Zdajemy sobie sprawę, jakim problemem w Krakowie jest stan powietrza. Dzięki tym urządzeniem będziemy mogli z większą intensywnością prowadzić kontrole pojazdów – mówił z kolei Janusz Barcik, Komendant Policji Miejskiej w Krakowie.

Analizatory będą wykorzystywane w ramach czynności kontrolnych w ruchu drogowym, ale policjanci będą też używać nowego sprzętu podczas cyklicznych organizowanych przez miasto wydarzeń proekologicznych, np. Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

To nie pierwsza działanie krakowskiego magistratu w celu ograniczenia emisji komunikacyjnej. Tamtejsze stacje kontroli pojazdów zostały zobowiązane do wpisywania wyniku badania emisji spalin na zaświadczeniu potwierdzającym przeprowadzenie okresowego badania technicznego.

Zobligowano diagnostów do bezwzględnego wydawania negatywnych wyników badania okresowego w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm.

Podjęto też współpracę z policją, dzięki czemu kontrolowane są m.in. pojazdy opuszczające stacje diagnostyczne po przeprowadzonym przeglądzie okresowym.

Urząd Miasta współpracuje też z Inspekcją Transportu Drogowego w Krakowie, która włączy się w mierzenie zanieczyszczeń komunikacyjnych, szczególnie w okolicach placów targowych. Szczególna uwagę będą zwracać na busy kursujące po Krakowie.

 Emisje komunikacyjne w Krakowie mają ok. 17 proc. udział w zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym PM10 i ok. 52 proc. udział w zanieczyszczeniu powietrza dwutlenkiem azotu.

Dlatego, władze miasta czekają na zapowiadane przez rząd zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska, które pozwolą na wytyczanie stref bez emisji komunikacyjnej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2015-04-16 19:20:35

    Wszystkie pojazdy W Polsce skontrolować I te w złym stanie Polikwidować.