PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Wyniki kontroli pieców w listopadzie

  • JL    14 grudnia 2015 - 10:13
Kraków: Wyniki kontroli pieców w listopadzie
Kraków jest pierwszym polskim miastem, które na poważnie zajęło się procederem spalania odpadów w piecach domowych. Fot. Pixabay.com

W listopadzie strażnicy miejscy sprawdzili 483 posesje i ujawnili 89 przypadków spalania odpadów.
Funkcjonariusze wystawili 41 mandatów karnych na sumę 3920 zł łącznie oraz pouczyli 48 osób.

W porównaniu z październikiem liczba kontroli palenisk wzrosła prawie dwukrotnie. To jasny sygnał, że skończyła się pobłażliwość dla osób, które łamią prawo paląc w domowych piecach śmieciami.

Jednym z bardziej rażących przykładów karygodnego zachowania wykrytego przez strażników miejskich w listopadzie, był właściciel warsztatu, który spalał w piecu grzewczym zużyty olej silnikowy. Kontrolujący posesję strażnicy miejscy ukarali go mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

W kontrolę zaangażowanych jest łącznie 126 strażników. Funkcjonariusze wspierani są też przez pracowników Wydziału Kształtowania Środowiska.

W październiku strażnicy miejscy skontrolowali 243 posesje, na których ujawniono 66 przypadków łamania prawa i spalania odpadów. Wystawiono 39 mandatów na kwotę 3750 zł łącznie. 26 osób pouczono, a w jednym przypadku sprawę skierowano do sądu.

Za spalanie odpadów w niedostosowanych do tego instalacjach grozi mandat wystawiany przez straż miejską lub do 1000 zł grzywny, którą może orzec sąd.

Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia strażników miejskich, na miejsce wzywana jest policja.

Choć regularne kontrole palenisk są prowadzone przede wszystkim w sezonie grzewczym, to krakowianie przez cały rok mogą zgłaszać sygnały o przypadkach spalania odpadów. Prośby o interwencje można kierować na numer alarmowy 986.

Kraków jest pierwszym polskim miastem, które na poważnie zajęło się procederem spalania odpadów w piecach domowych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.