Kraków zbiera zużyte świetlówki

Z inicjatywy prezydenta Jacka Majchrowskiego, Kraków przystąpił do akcji zbierania zużytych świetlówek. Koordynator projektu, firma ElektroEko, dostarczyła do Krakowa niemal 60 pojemników na zużyte świetlówki.
Kraków zbiera zużyte świetlówki

Kordynator projektu, firma ElektroEko, dostarczyła do Krakowa niemal 60 pojemników na zużyte świetlówki. Są one skonstruowane tak, aby podczas wyrzucania uniemożliwić rozbicia świetlówki i wydostania się rtęci na zewnątrz. Pojemniki będą rozmieszczone w pobliżu dużych spółdzielni mieszkaniowych, a także w budynkach użyteczności publicznej.

Sprawdź notowania prezydenta Krakowa

Należy pamiętać, że świetlówki to odpad szczególnie niebezpieczny dla środowiska. Zawierają rtęć i luminofory. Zatrucie rtęcią powoduje m.in. uszkodzenie nerek, zaburzenia wzroku, słuchu, mowy i koordynacji ruchów, deformuje kości i może powodować zmiany nowotworowe. Dlatego świetlówek nie powinniśmy wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci.

Wykaz miejsc, gdzie można się legalnie pozbyć świetlówek można znaleźć na stronie www.ekocentrum.krakow.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

A nie można by tak w całym kraju ? Np na Mazowszu świetlówki, baterie, kasety po tuszu do drukarek, wyrzucane sa do śmietnika razem z resztkami jedzenia. Dla podkreślenia irinii losu, marszałek województwa jest lekarzem.

mieszkaniec pow. płońskiego, 2011-02-21 10:19:27 odpowiedz

ale fajnie! urzędnicy się nareszcie obudzili... i robią coś pożytecznego...

Krawcowa, 2011-02-20 10:58:11 odpowiedz

Gdzie wcięło te świetlówki ?Ciemność widzę...,Widzę ciemność!

2MAN, 2011-02-20 10:38:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE