PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraszewski: Jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa

  • wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)    17 maja 2011 - 07:33
Kraszewski: Jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa

Obecnie na forum Unii Europejskiej finalizuje się prace nad opracowaniem aktów wdrożeniowych wynikających z pakietu, które ostatecznie ustalą nam kształt tego pakietu 3 x 20.
Nie ze wszystkich rozwiązań, które zostały przyjęte jesteśmy zadowoleni– powiedział Andrzej Kraszewski, minister środowiska, podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011 trwającego w Katowicach.

Aktualne relacje, wywiady i inne informacje związane z III Europejskim Kongresem Gospodarczym można znaleźć także na stronie www. imprezy, pod adresem eec2011.eu.

Andrzej Kraszewski, minister środowiska, wygłosił przemówienie inaugurujące panel dyskusyjny Polityka energetyczna Unii Europejskiej, który odbył się pierwszego dnia trwającego do środy katowickiego Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2011.

Minister podkreślał, że od samego początku, czyli 2007 roku, było wiadomo, że dla Polski pakiet klimatyczno-energetyczny 3 x 20 będzie trudny do zrealizowania ze względu na wysokie uzależnienie polskiej elektroenergetyki od węgla.

– Obecnie na forum Unii Europejskiej finalizuje się prace nad opracowaniem aktów wdrożeniowych wynikających z pakietu , które ostatecznie ustalą nam kształt tego pakietu 3 x 20. Mówię tutaj o wspólnotowych wskaźnikach emisyjnych – becnhmarki, to ostateczny kształt systemu aukcyjnego, bezpłatne przydziały w ramach derogacji dla sektora energetycznego. Nie ze wszystkich rozwiązań, które zostały przyjęte jesteśmy zadowoleni. Staraliśmy się na przykład jeśli idzie o benchmarki by nie były one oparte o paliwo gazowe, ale używając terminologii piłkarskiej piłka jest jeszcze w grze. Jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa – mówił minister Andrzej Kraszewski.

Andrzej Kraszewski przypomniał, że obecnie mówi się jako o celu unijnym o 30 proc. redukcji emisji CO2 do 2020 roku. – Myśmy wiedzieli, że się nie skończy na tych 20 proc. i Polska tutaj niezmiennie wyraża negatywną opinię by przyjąć to bez uwzględnienia tych warunków, o których wyraźnie mówiono i które zostały przyjęte przez Unię Europejską jako konieczne do spełnienia aby móc rozmawiać o celu redukcyjnym 30 proc. Między innymi chodziło tutaj o to by najwięksi emitenci przyłączyli się do globalnego, legalnie obowiązującego porozumienia. Niestety Cancun i dotychczasowe rozmowy pokazują, że właściwie w Durbanie, gdzie będzie następne posiedzenie stron protokołu Kioto, takie porozumienie nie powstanie – powiedział minister Andrzej Kraszewski.

Minister poinformował ponadto, że w czerwcu mają być opublikowane rachunki pokazujące jaki wpływ na gospodarki poszczególnych krajów członkowskich może mieć realizacja pakietu klimatyczno– energetycznego 3 x 20.

– Spodziewamy się, że wyniki tych obliczeń bardzo ochłodzą ambicje Unii ponieważ wielu polityków i wielu komisarzy unijnych podkreśla, że pakiet klimatyczny nie powinien być narzędziem destabilizacji ekonomicznej i utraty konkurencyjności, nie powinien być źródłem ucieczki przemysłu do krajów, w których tego typu ograniczenia nie stanowią bariery i gdzie można produkować po prostu taniej. Dużo jest jeszcze roboty przed nami, żeby znaleźć właściwy kształt tego, co będzie ostateczną polityką unijną. Jeśli weźmiemy mapę drogową redukcji emisji do roku 2050 widzimy, że to się nie skończyło i na 50 proc, że w horyzoncie do roku 2050 mamy jako całość Unii Europejskiej zredukować emisje o 80 proc. co nie znaczny że Polska ma zredukować o 80 proc. Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że stanowisko rządu jest takie, że węgiel jest bardzo ważnym źródłem energii pierwotnej w Polsce ponieważ zapewnia nam bezpieczeństwo energetyczne, ale powiedziawszy to chciałbym powtórzyć to co już mówiłem wielokrotnie, że siła nasza może być dopiero w postępie– powiedział Andrzej Kraszewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.