PARTNER PORTALU
  • BGK

Krynica Zdrój ma sprzymierzeńca w wymianie pieców. Jest porozumienie z PGNiG

  • AW    6 września 2017 - 16:50
 Krynica Zdrój ma sprzymierzeńca w wymianie pieców. Jest porozumienie z PGNiG
Jakość powietrza w Krynicy-Zdroju jest bardzo dobra, należy zabiegać o to, aby ta jakość powietrza była jeszcze wyższa i spełniała standardy gminy uzdrowiskowej - twierdzi burmistrz miasta (fot.krynica-zdroj.pl)

Podjęcie współpracy między miastem a największą w Polsce spółką gazowniczą ma na celu ułatwienie mieszkańcom wymiany pieców z tradycyjnych, opalanych paliwem stałym, na nowoczesne kotły zasilane ekologicznym paliwem: gazem ziemnym.
Zgodnie z podpisaną 4 września umową gmina wraz z PGNiG będą prowadzić działania informacyjne i edukacyjne zachęcające mieszkańców i przedsiębiorców do wymiany pieców.

Gazowa spółka zapewni wsparcie merytoryczne i doradcze, pomoc w wypełnianiu dokumentów oraz w przygotowywaniu wniosków o pozyskiwanie środków na dotacje celowe dostępne w ramach dofinansowań kosztów inwestycji, związanych z ograniczeniem niskiej emisji. Spółka ułatwi też kontakt i współpracę z jej partnerem technicznym na preferencyjnych warunkach.

- Jakość powietrza w Krynicy-Zdroju jest bardzo dobra, należy zabiegać o to, aby była jeszcze wyższa i spełniała standardy gminy uzdrowiskowej. Porozumienie jest kolejnym krokiem mającym na celu poprawę jakości powietrza w naszym otoczeniu. Znaczenie tych przedsięwzięć trudno przecenić, bo każda z takich inicjatyw przekłada się na to, co dla nas wszystkich najcenniejsze: zdrowie. Jesteśmy zaszczyceni mając okazję do wsparcia bardzo poważnego partnera, jakim jest PGNiG – mówi Burmistrz Dariusz Reśko.

Czytaj też: NIK: W Polsce uzdrowiska nie spełniają norm... uzdrowisk

- PGNiG bardzo zależy na poprawie stanu jakości powietrza w Polsce, ponieważ problem jest ciągle groźny dla zdrowia milionów osób, a zimą dotyczy nie tylko największych miast – mówi prezes Mucha. - Koszty modernizacji ogrzewania warto przeliczyć już teraz, ponieważ proces inwestycyjny potrwa kilka miesięcy – dodaje prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Problem smogu i niskiej emisji był jednym z tematów poruszanych w trakcie Forum Ekonomicznego odbywającego się własnie w Krynicy.

- Problem zanieczyszczonego powietrza ma twarz nie tylko wielkich miast, ale też małych miasteczek i wsi. Tak długo, jak nie rozwiążemy problemu ogrzewania polskich budynków, tak długo ze smogiem jesienno-zimowym sobie nie poradzimy - mówił podczas panelu Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Jan, 2017-11-22 12:18:36

    PGNiG zmianasprzedawcygazu.pl/sprzedawcy-gazu-w-polsce/pgnig-obrot-detaliczny/ przede wszystkim sprytnie szuka nowych odbiorców swoich usług :)
  • Jakub, 2017-09-08 15:19:04

    Nie każdy ma to szczęście i równy dostęp do gazu. Taki kraj. Każdy wybierze sobie taką opcję ogrzania domu na jaką go stać i do czego ma dostęp. Dlatego jestem zwolennikiem peletu - jego ceny na przestrzeni kilku ostatnich lat spadły czego nie można powiedzieć o innych paliwach. Sposób ogrzewania do...mu należy zaplanować najlepiej już na etapie budowy bądź remontu domu. Spalanie tego paliwa w dobrym kotle nie pogarsza nam powietrza, nie to co węgiel. Elewacje budynków pozostają czyste, nie martwisz się o popiół, bo w kotłowi peletowej masz tylko od 4 do 5 kg popiołu z tony paliwa, gdy palisz węglem – aż 150 kg. Zawsze się opłaca mieć lub zmienić na coś bardziej ekologicznego, zwłaszcza że w tej chwili są to kotły, które są dotowane przez gminy: pożądanym sposobem ogrzewania budynków jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów 5 klasy oraz kotłów peletowych posiadających certyfikat ecodesign. U mnie dwie pierwsze opcje ogrzewania odpadają, więc jak miałem wybór z dwóch pozostałych to wybrałem kocioł na pelet (EEI Pellets 12kW).  rozwiń