PARTNER PORTALU
 • BGK

Krzysztof Kwiatkowski: Trzeba odebrać starostom stacje kontroli pojazdów

 • Michał Nowak    25 maja 2017 - 12:12
Krzysztof Kwiatkowski: Trzeba odebrać starostom stacje kontroli pojazdów
Krzysztof Kwiatkowski dobrze ocenia 27 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego. (fot. NIK)

O problemach z niską emisją i sposobach jej zwalczania rozmawialiśmy z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofem Kwiatkowskim, podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
• Smog wynika z trzech rzeczy: niskiej klasy kotłów, paliw złej jakości i zanieczyszczeń z transportu - mówi prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. 

• Dodaje, że ta ostatnia rzecz wynika z niedostatecznej kontroli starostów nad stacjami diagnostycznymi i należy to jak najszybciej zmienić. 

• NIK w swoich raportach często krytycznie odnosi się do działań prowadzonych przez samorządy, ale to nie znaczy, że wymagają one dogłębnej reformy. Kwiatkowski ocenia nawet, że ogółem sposób funkcjonowania samorządu w Polsce jest powodem do dumy.  

*****

Samorządy opracowują uchwały antysmogowe, rząd ma zakazać sprzedaży paliw złej jakości i kotłów niespełniających norm. Na razie jednak wciąż dominujemy na mapie Europy pod względem zanieczyszczenia powietrza. Jak pan ocenia dotychczasowe działania w walce ze smogiem w Polsce?

Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK: - To jest walka, która rzeczywiście mogłaby być bardziej efektywna, ale dla mnie ważną informacją jest już to, że mamy określoną datę i wiemy, kiedy te piece, w których można palić wszystko, zostaną wycofane z rynku. Pamiętajmy, że w tak zwanych „kopciuchach” można palić nawet odpady. Dzisiaj już wiemy od którego momentu w Polsce będzie dozwolona tylko sprzedaż pieców umożliwiających spalanie wyłącznie paliw dobrej jakości.

Przed nami również trudna, ale potrzebna decyzja, czyli zakazanie palenia odpadem górniczym. Bo my nie mówimy o węglu. Muły i floty to odpady górnicze. Można się zastanowić jak je wykorzystać w energetyce przemysłowej, czyli tam, gdzie mamy filtry wysokiej jakości, które umożliwią wychwycenie dużej części tych zanieczyszczeń. Za to nikt, kto się zna się na ekologii i ochronie środowiska nie powie, że tym czymś powinno się palić w piecach domowych. Musimy pamiętać o twardych danych, że Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem na kontynencie europejskim. Z 10 najbardziej zanieczyszczonych miast, 7 to miasta polskie.

Twarde dane ekspertów służby zdrowia mówią, że prawie 50 tysięcy Polaków umiera rocznie przedwcześnie przez to, że stale lub okresowo przebywali w miejscach, w których dochodziło do przekroczeń poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. Jeżeli zadbamy o ochronę powietrza i polskie powietrze będzie czystsze, to wszyscy na tym zyskamy dłuższym życiem. Eksperci wyliczają, że Polacy żyją prawie o 10 miesięcy krócej niż mogliby żyć, gdyby oddychali czystym powietrzem.

Mówiąc o smogu, do niedawna najczęściej mówiło się właśnie o mułach, flotach i piecach niespełniających norm. Tymczasem na pierwszy plan coraz częściej wysuwa się temat transportu w miastach. Samochody również stanowią duże źródło zanieczyszczenia powietrza w Polsce, o czym zresztą niedawno pisała NIK w jednym z raportów.

- Problem zanieczyszczeń w Polsce, a szczególności w dużych miastach, ma dwa główne źródła. Z jednej strony to palenie odpadem czy paliwem złej jakości, a z drugiej - zanieczyszczenia związane z komunikacją. Mamy tu do czynienia ze specyfiką regionalną. Na Śląsku głównym źródłem zanieczyszczeń jest niska emisja z pieców. Z kolei w Warszawie głównym źródłem zanieczyszczeń są te związane z komunikacją.×
KOMENTARZE (3)

 • Sławomir Wlazło , 2017-05-26 17:30:16

  Proponujemy profilaktykę wodorowania silnika w dieslu obniża zadymienie o 70 %. Wodorują : Kielce , Koszalin , Wrocław i Warszawa. Więcej informacji na you tube : autonagar.pl
 • marzyciel, 2017-05-25 20:32:43

  Podoba nam sie nam wszystkim ta sama bajka. Największym producentem smogu jest transport samochodowy. No to co z tym fantem robimy? Zmniejszamy transport samochodowy,szczególnie ciężarowy. Czyli wprowadzamy to o czym mówimy od 50 lat KONTENERY NA WAGONY !!! Same plusy. Dlaczego tego nie robimy??...  rozwiń
 • alu, 2017-05-25 17:09:44

  Protestuję przeciwko stawianiu tak sprawy. Od ścigania przestępców poświadczających nieprawdę na stacjach są służby, niech robią zakupy kontrolowane, kontrolują auta które wyjeżdżają ze stacji a potem jakby co prokuratura. Urzędnicy są od egzekwowania ustawy, która obecnie nie daje narzędzi do kontr...oli. Ewidentne dyskredytowanie samorządu.  rozwiń