PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto ma najlepsze powietrze w Polsce? Inowrocław

  • pt    18 maja 2016 - 14:36
Kto ma najlepsze powietrze w Polsce? Inowrocław
Inowrocław ma najczystsze powietrze ze 153 polskich miast znajdujących się na liście WHO (fot.mat.prasowe)

• Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała właśnie szeroko komentowany raport o czystości powietrza.
• Spośród polskich miast za najczystsze uznano Inowrocław.
Biorąc od uwagę stężenie rakotwórczego pyłu zawierającego PM2,5 aż 30 miast polskich znalazło się czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej.

Najgorszy w tym zestawieniu okazał się Żywiec. Spośród 153 polskich miast jedynie Inowrocław spełnia wszystkie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, pozwalające określić go zdrowym miastem.

- Cieszymy się bardzo z zajętego przez Inowrocław miejsca w rankingu tak poważanej na świecie organizacji, bo zależy nam na zdrowiu. Osiągnięte tak wysokie, wyjątkowe miejsce jest skutkiem prowadzonych od kilku lat konsekwentnej proekologicznej polityki władz miejskich - mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

- Ale dla pewnej równowagi muszę przyznać, że nie spoczywamy na laurach i mamy jeszcze dziś wiele do zrobienia. Są dni, w których słusznie narzekamy na stan powietrza. Potrzebujemy wsparcia finansowego i decyzyjnego ze strony rządu i województwa kujawsko-pomorskiego – dodaje włodarz.

 

74-tysięczny Inowrocław jest miastem przemysłowym, ale z wydzieloną piękną częścią uzdrowiskową.

Władze miasta chwalę się, że zakupiły w ubiegłym roku 12 autobusów o napędzie hybrydowym (spalinowo-elektrycznym) oraz elektrycznym, doprowadzając do tego, że Inowrocław stał się pierwszym miastem europejskim,  w którym połowa autobusów komunikacji zbiorczej to najnowsze autobusy w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego.

- Miasto rozwija się w sposób harmonijny, dbając zarówno o część uzdrowiskową jak i przemysłową, z korzyścią dla mieszkańców. W sposób niemalże wzorcowy, 3 lata temu wprowadziliśmy odbiór odpadów komunalnych oraz wybudowano Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych produkującą, między innymi, tzw. paliwo elektryczne. Inowrocław zbudował, w różnych częściach miasta, aż kilkanaście punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) – podkreślają w magistracie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • OBYWATEL, 2016-05-20 22:36:32

    Gratulacje dla Inowrocławia. A może by tak zorganizować wycieczki z Zywca i innych miast polskich totalnie zatrutych i skopiować z Inowrocławia dobre przykłady. Może również takimi osiągnięiami zaintyeresowały się media,hgłównie telewizja na antenie ogólnopolskiej?