Kto ma najlepsze powietrze w Polsce? Inowrocław

• Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała właśnie szeroko komentowany raport o czystości powietrza.
• Spośród polskich miast za najczystsze uznano Inowrocław.
Kto ma najlepsze powietrze w Polsce? Inowrocław
Inowrocław ma najczystsze powietrze ze 153 polskich miast znajdujących się na liście WHO (fot.mat.prasowe)

Biorąc od uwagę stężenie rakotwórczego pyłu zawierającego PM2,5 aż 30 miast polskich znalazło się czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej.

Najgorszy w tym zestawieniu okazał się Żywiec. Spośród 153 polskich miast jedynie Inowrocław spełnia wszystkie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, pozwalające określić go zdrowym miastem.

- Cieszymy się bardzo z zajętego przez Inowrocław miejsca w rankingu tak poważanej na świecie organizacji, bo zależy nam na zdrowiu. Osiągnięte tak wysokie, wyjątkowe miejsce jest skutkiem prowadzonych od kilku lat konsekwentnej proekologicznej polityki władz miejskich - mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

- Ale dla pewnej równowagi muszę przyznać, że nie spoczywamy na laurach i mamy jeszcze dziś wiele do zrobienia. Są dni, w których słusznie narzekamy na stan powietrza. Potrzebujemy wsparcia finansowego i decyzyjnego ze strony rządu i województwa kujawsko-pomorskiego – dodaje włodarz.

 

Park solankowy w Inowrocławiu (fot.mat.prasowe)
Park solankowy w Inowrocławiu (fot.mat.prasowe)

74-tysięczny Inowrocław jest miastem przemysłowym, ale z wydzieloną piękną częścią uzdrowiskową.

Władze miasta chwalę się, że zakupiły w ubiegłym roku 12 autobusów o napędzie hybrydowym (spalinowo-elektrycznym) oraz elektrycznym, doprowadzając do tego, że Inowrocław stał się pierwszym miastem europejskim,  w którym połowa autobusów komunikacji zbiorczej to najnowsze autobusy w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego.

- Miasto rozwija się w sposób harmonijny, dbając zarówno o część uzdrowiskową jak i przemysłową, z korzyścią dla mieszkańców. W sposób niemalże wzorcowy, 3 lata temu wprowadziliśmy odbiór odpadów komunalnych oraz wybudowano Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych produkującą, między innymi, tzw. paliwo elektryczne. Inowrocław zbudował, w różnych częściach miasta, aż kilkanaście punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) – podkreślają w magistracie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Gratulacje dla Inowrocławia. A może by tak zorganizować wycieczki z Zywca i innych miast polskich totalnie zatrutych i skopiować z Inowrocławia dobre przykłady. Może również takimi osiągnięiami zaintyeresowały się media,hgłównie telewizja na antenie ogólnopolskiej?

OBYWATEL, 2016-05-20 22:36:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE