PARTNER PORTALU
 • BGK

Kto wygra bój o odkrywki?

 • przegląd prasy/Rzeczpospolita    18 grudnia 2012 - 09:18
Kto wygra bój o odkrywki?

Mieszkańcy przeciw mieszkańcom. Rozwój tak - odkrywki też tak?
Ogólnopolska Koalicja „Rozwój Tak - Odkrywki Nie", która sprzeciwia się budowie nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową ma nowego nieoczekiwanego przeciwnika w postaci stowarzyszeń obywatelskich lobbujących na rzecz budowy takich kopalni - pisze „Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta nowe stowarzyszenia działają w dolnośląskich gminach Brody, Gubin i Lubin, na terenie których planowana jest budowa odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Kolejne mają powstać wkrótce, a zwolennicy budowy kopalni i energetyki opartej na węglu brunatnym przygotowują utworzenie ogólnopolskiej koalicji wspierającej takie inwestycje.

Budowa na jej terenie kopalni, a następnie elektrowni to „pięć minut dla lokalnej społeczności w czasach kryzysu, które należy koniecznie wykorzystać na rzecz ludzi, bo nie mają pracy i środków do życia - mówi cytowany przez "Rz" Adam Jaszewski, prezes Stowarzyszenia „Zmieńmy Razem Gminę Brody.

Dodaje, że inwestor, który zbuduje kopalnię i elektrownię gwarantuje rozwój przemysłowy gminy. Dziś zresztą zwolennicy budowy kopalni węgla brunatnego spotkają się w Warszawie z wiceministrem gospodarki

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • JodekMordka, 2014-07-24 09:19:10

  CYTUJĘ: to „pięć minut dla lokalnej społeczności w czasach kryzysu, które należy koniecznie wykorzystać na rzecz ludzi, bo nie mają pracy i środków do życia - mówi cytowany przez "Rz" Adam Jaszewski, prezes Stowarzyszenia „Zmieńmy Razem Gminę Brody”. Co będzie jak się te PIĘĆ MINUT SKOŃCZY.... Zastanawiam się jakie zdjęcie w tle wstawicie na stronie gminy Brody. Teraz jest fragment miasta z jeziorem i napis „Gmina Brody … to powiew historii i piękno przyrody”. Pozostanie ulotny powiew historii. Port w Gdyni zbudowano po odzyskaniu niepodległości od podstaw w ciągu 14 lat, który stał się najnowocześniejszy w Europie. W 14 lat też od roku 2000 załatwiono Polskie Linie Oceaniczne. Teraz dwadzieścia pięć lat po okrągłym stole mamy zmiany tylko zastanawiam się jak długo będę jeszcze u siebie. Energii potrzebuje gospodarka czy tylko takim kosztem. Produkujmy na tych terenach dobrą żywność i kupujmy za nią prąd od Niemców. Niech oni zrobią u siebie Wielką dziurę. My nie potrafimy własnym dobrem narodowym zarządzać dla dobra tych i następnych pokoleń. Przepraszam potrafią to robić układy.  rozwiń
 • Uśka B., 2012-12-18 18:59:01

  Jak kto wygra? MY !!!
 • Meg, 2012-12-18 13:25:13

  jestem z tamtych rejonów i choć cięzkie może być pozbycie się tamtych krajobrazów to wole miejsca pracy a nie wyludnienie i ucieczkę każdego kto może z tamtych terenów... rozwój gmin, miejsca pracy - tego brakuje... ps. Brody i Gubin sa w lubuskiem a nie dolnośląskim ;-)