PARTNER PORTALU
 • BGK

Którzy Polacy lubią energię ze słońca, a którzy nie? Będziecie zaskoczeni tą mapą

 • MN    30 maja 2017 - 13:50
Którzy Polacy lubią energię ze słońca, a którzy nie? Będziecie zaskoczeni tą mapą
W samym 2016 roku powstało ponad 101 MW nowych mocy w fotowoltaice, z czego ok. 73 MW w mikroinstalacjach. (fot. Pixabay)

Gdzie na tle Unii Europejskiej jesteśmy pod względem fotowoltaiki? Jak wygląda sprzedaż modułów u rodzimych producentów? Które województwa przodują w rozwiązaniach OZE? Tego dowiadujemy się z raportu "Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2017".
• Udział Polski na tle Unii Europejskiej pod względem fotowoltaiki jest znikomy i wynosi zaledwie 0,1 proc.

• Zdolności produkcyjne ankietowanych polskich firm, które produkują komponenty fotowoltaiki, są wykorzystywane w zakresie 20 proc.

• Największą sprzedaż systemów fotowoltaicznych w ubiegłym roku odnotowano w woj. podkarpackim, najmniejszą – w woj. lubuskim.

Autorzy raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2017” wyliczyli, że łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych w Polsce w 2016 roku wyniosła ok. 199 MW. Moc instalacji PV (fotowoltaika) wg danych Urzędu Regulacji Energetyki to ponad 99 MW. Pozostałe 100 MW zainstalowano w mikroinstalacjach podłączonych do sieci, ale nie korzystających z systemu zielonych certyfikatów.

Głównymi wytwórcami energii w mikroinstalacjach są osoby fizyczne, choć coraz częściej instalacje takie powstają w przedsiębiorstwach.  

W samym 2016 roku powstało ponad 101 MW nowych mocy w fotowoltaice, z czego ok. 73 MW w mikroinstalacjach. Obroty na polskim rynku fotowoltaiki w 2016 roku wyniosły ok. 550 mln. Łączna moc zainstalowana w OZE w Polsce pod koniec 2016 roku wyniosła ponad 8,5 GW. Czy to dużo? Jak dowiadujemy się z raportu, niestety, ale powodów do dumy pod tym względem nie mamy.

Czytaj też: Nowoczesna chce zmienić ustawę wiatrakową

Udział fotowoltaiki, pomimo ciągłego, znacznego wzrostu od 2014 roku jest nadal znikomy i wynosi zaledwie 2,3 proc. w mocach OZE i 0,5 proc. mocy zainstalowanej w krajowym systemie energetycznym. Tymczasem we wszystkich krajach Unii Europejskiej na koniec 2016 roku w fotowoltaice było już 102,5 GW mocy zainstalowanej. Udział Polski jest znikomy i wynosi zaledwie 0,1 proc.

Większość modułów fotowoltaicznych wyprodukowanych przez polskich producentów pozostaje na rodzimym rynku. Obecne zdolności produkcyjne ankietowanych na potrzeby raportu firm wynoszą 143 MW/rok i są wykorzystywane jedynie w ok. 20 proc. Ale jeszcze w 2017 roku zdolności te mogą wzrosnąć do 223 MW/rok, ze względu na rozbudowę linii produkcyjnych polskich zakładów, jak zapowiadają niektórzy producenci.

Rok temu sprzedaż modułów polikrystalicznych (które mają największy udział w rynku) wynosiła 90 proc. Największa sprzedaż systemów PV była w województwach podkarpackim, śląskim oraz kujawsko-pomorskim, natomiast najmniejsza w lubuskim, opolskim i świętokrzyskim. Najbardziej zaskakująca jest na tej mapie pozycja słynącego z węgla woj. śląskiego, a także słaby wynik Mazowsza, gdzie - jak twierdzą niektórzy - mieszka najwięcej ekologów na kilometr kwadratowy.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • lolek, 2017-05-31 10:06:59

  Do Grażyna i Stanisław : Próbujcie w PGE. U mnie poszło w 3 tygodnie od zgłoszenia gotowej instalacji.
 • Grażyna i Stanisław , 2017-05-31 06:39:33

  W naszym państwie każdy kto chce produkować energię ze słońca jest problem dla Enei dzisiaj żałuję że założyliśmy mikroinstalację. Przez cały rok nie możemy doczekać się umowy
 • lolek, 2017-05-30 18:06:31

  Do Zeghar: Kolego, Każdy biznes można udupić okładając podatkami. Instalacja fotowoltaiczna zwraca się w systemie opustów średnio po 8-10 latach. To niezła inwestycja i nie pomogą tu lamenty i szczucia lobbystów z koncernów energetycznych. I tak dostają w ramach opustów od 20 do 30 % haraczu od wyt...wórców. A i tak im mało. To świadczy o tym jakie zyski mogą im uciekać, gdy przeciętny Kowalski zacznie korzystać z energii słonecznej.  rozwiń