PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie: program rekultywacji składowisk odpadów

  • pt    15 maja 2015 - 09:35
Kujawsko-pomorskie: program rekultywacji składowisk odpadów

Na wysypiskach śmieci w kujawsko-pomorskim powstaną ścieżki edukacyjne

29 składowisk odpadów zostanie zrekultywowanych w kujawsko-pomorskim. Będą na nich prowadzone działania edukacyjne z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz racjonalnego gospodarowania odpadami.
Wsparcie na realizację projektu „Rekultywacja składowisk odpadów w województwie kujawsko-pomorskim na cele przyrodnicze” pozyskano w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Środowiska konkursu dotyczącego rekultywacji składowisk odpadów komunalnych lub ich wydzielonych części na cele przyrodnicze, dla których wydano decyzje dotyczące ich zamknięcia.

Kompleksowa rekultywacja składowisk

To jedyny w Polsce tego rodzaju kompleksowy projekt rekultywacji składowisk odpadów.

Urząd Marszałkowski rozpoczął realizację projektu wspólnie z 21 samorządami lokalnymi oraz 1 związkiem międzygminnym.

Oszczędności poprzetargowe umożliwiły zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia nowych partnerów i rekultywację kolejnych siedmiu składowisk: gmina Czernikowo – składowisko w Jackowie, gmina Fabianki – składowisko w Wilczenicu Fabiańskim, gmina Inowrocław – składowisko w Karczynie, gmina Lipno – składowisko w Lipnie, gmina Osie – składowisko w Wierzchach, gmina Zbójno– składowisko w Rembiosze, gmina Skępe – składowisko w Skępem.

Łączna powierzchnia terenów objętych przedsięwzięciem wynosi 32,5 ha. Na wszystkich składowiskach przewidziano podobny zakres prac.

Chodzi o przywrócenie wartości użytkowych gruntów między innymi poprzez właściwe ukształtowanie terenu, odtworzenie gleby, uregulowanie właściwych stosunków wodnych oraz wprowadzenie roślinności.

Zrekultywowane tereny zostaną udostępnione mieszkańcom w formie ścieżek edukacyjnych.

Program z unijnym wsparciem

Planowana wartość zadania wynosi 21,7 mln złotych. Wsparcie na realizację przedsięwzięcia ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 18,4 mln złotych (85 procent).

Pozostałe środki to wkład własny beneficjentów (5 procent) oraz dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu (10 procent).

Nowi partnerzy projektu przygotowują się do rozpoczęcia inwestycji. W pozostałych gminach trwają już zaawansowane prace budowlane, prowadzone też są zasiewy i nasadzenia roślinności.

W każdej z gmin uczestniczących w projekcie odbyły się też warsztaty poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem gospodarką odpadami oraz formami prowadzenia edukacji ekologicznej, a także zajęcia związane z ekologią dla uczniów klas 3 szkół podstawowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.