PARTNER PORTALU
  • BGK

Lasy – odnawialne bogactwo

  • merkuriusz.com.pl    17 stycznia 2013 - 10:23
Lasy – odnawialne bogactwo

Drewno daje pracę i przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki. Sektor związany z jego pozyskiwaniem i przetwórstwem wypracowuje 2 proc. naszego PKB, zatrudnia co dwudziestego pracującego Polaka i tworzy ponad 60 tys. firm.
Jednym z najcenniejszych bogactw naszego kraju są lasy, których wciąż nam przybywa. W połowie XX wieku pokrywały one niecałe 21 proc. obszaru Polski, a dziś już ponad 29 proc.

W tym czasie ich powierzchnia powiększyła się o 2,5 miliona hektarów i dziś wynosi ponad 9 milionów hektarów, co daje nam miejsce w pierwszej dziesiątce krajów w Europie. Lasy dają życie, chronią przed różnymi zagrożeniami, dostarczają wielu miłych, smacznych i niezbędnych dóbr, wśród nich surowca strategicznego - drewna.

Polska jest dwunastym co do wielkości producentem drewna na świecie. To jedyne w pełni ekologiczne i całkowicie odnawiane bogactwo, którego zasoby mamy tak znaczne. Bez drewna nie sposób się obejść. Liczba jego różnych zastosowań w codziennym życiu sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy.

Im bardziej nowoczesna i rozwinięta jest gospodarka, tym większej ilości tego surowca potrzebuje. Meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty, papier czy opakowania - to polskie przeboje rynkowe. Nasz kraj jest między innymi dziesiątym największym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. Przede wszystkim jednak drewno daje pracę i przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki.

Sektor związany z jego pozyskiwaniem i przetwórstwem wypracowuje 2 proc. naszego PKB; zatrudnia co dwudziestego pracującego Polaka i tworzy ponad 60 tysięcy różnej wielkości firm. Sektor leśno-drzewny jest również motorem rozwoju gospodarczego w wielu regionach Polski oraz źródłem innowacyjnych technologii. W ciągu ostatnich 20 lat przyciągnął zagraniczny kapitał o wartości ponad 30 miliardów złotych.

Aż 95 proc. wykorzystywanego w naszym kraju drewna dostarczają Lasy Państwowe - największa w Unii Europejskiej organizacja gospodarująca lasami publicznymi. Zarządzają one lasami o powierzchni jednej czwartej obszaru Polski. Odpowiadając na rosnące potrzeby przedsiębiorców i obywateli, Lasy Państwowe znacznie zwiększają podaż drewna.

W roku 2011 pozyskały 35 milionów metrów sześciennych surowca, rekordową ilość w swojej historii. W ciągu zaledwie dwóch dekad zwiększyły dostawy drewna na rynek o sto procent.

Każdy nabywca drewna może mieć pewność, że zostało ono pozyskane w sposób niezagrażający środowisku i lasom. Lasy Państwowe działają na podstawie szczególnej ustawy - z 1991 roku o lasach i prowadzą wielofunkcyjną, zrównoważoną gospodarkę leśną. Nadrzędnym jej celem jest zachowanie trwałości polskich lasów i powiększanie ich zasobów. Prawidłowość prowadzonej ekologicznej gospodarki potwierdzają uznane, międzynarodowe certyfikaty FSC i PEFC.

Objęte nimi są wszystkie lasy w zarządzie Lasów Państwowych. Każdego roku sadzone jest 0,5 miliarda nowych drzew i uzyskuje się średnio do 55 proc. drewna, które przyrasta w tym okresie, reszta zwiększa zapas na pniu.

W ten sposób mimo stałego zwiększania produkcji drewna nasze zasoby tego surowca szybko rosną i są już dwukrotnie większe niż 50 lat temu. Według najnowszych analiz polskie zasoby drzewne wynoszą niemal 2,4 miliarda metrów sześciennych, w tym w Lasach Państwowych blisko 1,9 miliarda.

Zdaniem naukowców umożliwi to dalsze zwiększanie rozmiaru pozyskania drewna do ponad 40 milinów metrów sześciennych surowca w roku 2030 i około 47 milionów w roku 2040. Odpowiedzialne i rozsądne gospodarowanie wspólnym dobrem, jakim są lasy, gwarantuje, że drewna nigdy nam nie zabraknie.

Lasy w Unii

Unia Europejska w istotny sposób powiększyła swoje obszary leśne, przyjmując nowe państwa do swojego grona. Unia pod względem powierzchni zalesionej jest szóstym obszarem na świecie i obejmuje zróżnicowane typy lasów - od strefy Morza Śródziemnego aż po północne części Europy.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.