PARTNER PORTALU
 • BGK

Lasy Państwe, zalesianie: Posadzą pół miliarda nowych drzew

 • PAP/AT    27 marca 2017 - 08:58
Lasy Państwe, zalesianie: Posadzą pół miliarda nowych drzew
W Polsce obowiązuje regionalizacja nasienna w zależności od gatunku drzew, bowiem każdy gatunek posiada cechy charakterystyczne dla danego regionu (fot.pixabay.com)

Ruszyła coroczna wiosenna akcja odnowień i zalesień w całej Polsce. W 2017 roku na terenach Lasów Państwowych posadzonych zostanie ok. 500 mln drzew.
• Zalesienia to wysadzanie sadzonek na gruntach porolnych, natomiast odnowienia to wysadzanie drzewek w miejsce wyciętych drzew.

• Na terenach Lasów Państwowych posadzonych zostanie ok. 500 mln drzew.

• Dominującym gatunkiem jest sosna, ale przybędzie także dębów, buków, brzóz czy jodeł – mówi rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Hanna Bednarek - Kolasińska.

W tym roku na terenie łódzkiej dyrekcji Lasów Państwowych odnowionych i zalesionych zostanie ponad 2 tys. ha powierzchni, czyli mniej więcej tyle, ile wycięto w ubiegłym roku. W sumie w łódzkich lasach posadzonych zostanie ok. 16,5 mln młodych drzew.

"To są zarówno zalesienia, jak i odnowienia. Zalesienia to wysadzanie sadzonek na gruntach porolnych, natomiast odnowienia to wysadzanie drzewek w miejsce wyciętych drzew" - wyjaśnia Bednarek-Kolasińska. Ponad 100 ha będą to odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy drzewostan powstaje z samosiewów.

Czytaj też: GUS: W Polsce przybywa lasów

Gatunkiem dominującym w łódzkich lasach, podobnie jak w całej Polsce, jest sosna, która w tym roku stanowić będzie ponad 60 proc. posadzonych drzewek. Posadzone zostaną także gatunki liściaste tj. dąb, buk, lipa, olsza, w tym olsza czarna, bowiem niemal 200 ha łódzkich lasów zostanie przebudowanych z iglastych na liściaste, aby dostosować je do występujących tam siedlisk - dodaje rzeczniczka.

Łódzkie lasy wzbogacą się również o ponad 5 tys. sadzonek cisa pospolitego. Od dekady w Polsce trwa program ochrony i restytucji tego gatunku. Do 2030 r., w łódzkiej dyrekcji LP planuje się posadzenie kolejnych 100 tys. sztuk cisów.

Na szkółkach leśnych m.in. w Nadleśnictwie Grotniki koło Łodzi, rozpoczęto wyciąganie sadzonek z gruntu. Na jej terenie uprawia się ok. 60 gatunków drzew i krzewów leśnych.

Jak mówi Grzegorz Sobala, leśniczy szkółkarz w Nadleśnictwie Grotniki, wszystko rozpoczyna się od zbioru nasion z odpowiednich drzewostanów; później następuje ich wysiew do gruntu i produkcja określonego materiały sadzeniowego. "W tej chwili rozpoczynamy akcję zalesieniowo-odnowieniową na terenie lasów, gruntów prywatnych i instytucji. Materiał wyjmujemy, sortujemy i żelujemy substancją, która zabezpiecza przed wysychaniem korzeni oraz w czasie wiosennej suszy, w pewnym stopniu zabezpiecza też zapotrzebowanie sadzonek na wodę" - opowiada.

Następnie sadzonki są pęczkowane i przygotowywane do spedycji do odbiorców. Tylko z tej szkółki w tym roku pochodzić będzie ok. 1,5 mln sadzonek. Wśród drzew i krzewów są także gatunki biocenotyczne tj. lipa, kalina, kruszyna, bez czarny czy jarząb pospolity. "To są specyficzne gatunki, które wzbogacają glebę poprzez rozkład liści, ale są też bazą pokarmową dla zwierząt i ptaków, które żyją w lesie" - dodaje Bednarek-Kolasińska.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.