PARTNER PORTALU
 • BGK

Łatwiej o dotacje z programu Kawka

 • pt    18 maja 2015 - 12:45
Łatwiej o dotacje z programu Kawka
Program Kawka ma ograniczyć tzw. niską emisję

Wszystkie województwa będą mogły sięgnąć po dofinansowanie inwestycji, służących poprawie jakości powietrza. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadza ułatwienia i obniżone wymogi.
Do konsultacji z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) trafił zweryfikowany program priorytetowy Kawka „Poprawa jakości powietrza, cz.2. Kawka – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii” .

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeprowadził jego weryfikację, aby zapewnić łatwiejsze finansowanie działań ze środków unijnych. Fundusz proponuje, aby główny nacisk położyć na finansowanie wymiany przestarzałych i nieefektywnych źródeł ciepła i podłączanie mieszkańców do miejskich sieci ciepłowniczych.

Kawka dla miast powyżej 5 tysięcy

Fundusz zrezygnował ze wsparcia inwestycji termomodernizacyjnych i transportowych, które są uwzględnione w Regionalnych Programach Operacyjnych. W programie Kawka będą mogły uczestniczyć miasta, liczące co najmniej 5 tys. mieszkańców, podczas gdy do tej pory finansowane były inwestycje w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców.

Nowe zapisy są zgodne z wytycznymi Prawa ochrony środowiska, dotyczącymi pełnego wykorzystania funduszy unijnych w kontekście finansowania inwestycji ze środków krajowych.

– Szczegółowo przeanalizowaliśmy Regionalne Programy Operacyjne i dostosowaliśmy Program Kawka tak, aby wszystkie regiony mogły skorzystać z finansowania inwestycji, służących likwidacji niskiej emisji, poprawie jakości powietrza i rozwojowi odnawialnych źródeł energii – mówi Dorota Zawadzka - Stępniak, zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do wykorzystania z programu Kawka pozostało jeszcze ok. 120 mln zł. NFOŚiGW chce najpóźniej na początku trzeciego kwartału tego roku rozpocząć kolejny nabór wniosków dla WFOŚiGW.

60 miast w programie Kawka

W dwóch pierwszych edycjach programu Kawka na poprawę jakości powietrza przyznanych zostało łącznie prawie 637 mln zł. Z finansowania skorzystało ponad 60 miast w 12 regionach kraju.

Zlikwidowanych zostało prawie 34,5 tys. pieców węglowych i zastąpiono je przyłączami do miejskich sieci ciepłowniczych i prawie 9 tys. niskoemisyjnymi źródłami ciepła, takimi jak: kotły gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne.

Celem Programu priorytetowego Kawka jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza, w szczególności pyłów PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu zagrażających zdrowiu i życiu ludzi w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń i dla których opracowane zostały programy ochrony powietrza.

Pieniądze z dotacji płyną do samorządów, ale ostatecznym odbiorcą dofinansowania mogą być m.in. osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, deweloperzy. Dofinansowanie wynosi do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Stanisław, 2017-02-09 21:17:10

  Czy jest ktoś kto by doradził jak sie zabrać za wymianę pieca węglowego na elektryczne i panele słoneczne do kogo sie zwrócić z wnioskiem
 • BS, 2017-01-10 11:16:45

  Do aQQ: Otóż to!
 • SOŁTYS, 2015-10-14 10:35:30

  Wszystko pięknie tylko dlaczego mogą korzystać miasta pow. 5 tyś ludności. Czy małe miejscowości takie jak małe gminy czy wsie są gorsze. Czy im nie należy również dać równych szans na ograniczenie emisji CO2 i pyłów. Dom na wsi czy w dużym mieście opalany węglem czy miałem emituje tyle samo szkodli...wych gazów i pyłów. W dużym mieście można podpiąć się pod gaz ziemny czy ciepłownie a na wsi pozostaje termomodernizacja, instalowanie paneli fotowoltanicznych czy pomp ciepła. Takie instalacje są również kosztowne a jednak w małych miejscowościach to właściciele bądź użytkownicy muszą z własnych środków na to wyłożyć (w całości), a jeżeli ich na to nie stać to są zmuszeni dalej emitować CO2 oraz inne szkodliwe gazy i pyły które tak czy inaczej zatruwają nie tylko ich samych ale również tych miastowych u których nie ujrzysz pieca węglowego (i masz tu ochronę środowiska i tzw. czyste powietrze).  rozwiń