Lepiej zakładać nowe parki niż je rewitalizować

List w sprawie braku działań archeologicznych podczas prac w warszawskim Ogrodzie Krasińskich wysłała w czwartek do Generalnego Konserwatora Zabytków organizacja Zielona Moc. Autorzy listu proponują, by w przyszłości nie prowadzić więcej rewitalizacji starych parków, tylko zakładać nowe.
Lepiej zakładać nowe parki niż je rewitalizować

Zielona Moc domaga się ponownej analizy realizowanego projektu rewitalizacji zabytkowego parku.

"Pragniemy zwrócić uwagę, że w ostatnich dniach, tj. 20 marca 2013 roku, okazało się, że nie było wymaganych badań archeologicznych, a właśnie odkopano piwnice Pałacu Badenich (...) Stawia to pod znakiem zapytania cały projekt realizacyjny oraz zgodność projektu z wytycznymi" - napisali w liście przedstawiciele organizacji Zielona Moc. Pod apelem podpisało się ponad 500 osób.

Czytaj też: Dotacja za park narodowy

Jak przypominają protestujący: zgodnie z założeniami konkursowymi rewitalizacji zabytkowego Ogrodu Krasińskich, równolegle z pracami projektowymi przeprowadzone miały zostać badania archeologiczne. Ich wyniki mogły wpłynąć na ostateczny przebieg ogrodzenia od strony Pałacu Krasińskich i wykonaną dokumentację projektową budowlaną i wykonawczą.

Wyliczają oni także elementy przedwojennej zabudowy Ogrodu Krasińskich, której fundamenty zostały odkryte w trakcie prac. Obiekty te, zdaniem autorów listu, powinny być poddane badaniom archeologicznym.

Są to: piwnice i mury Pałacu Badenich, fundamenty bramy barokowej od pl. Krasińskich między Pałacem hr. Krasińskich a Pałacem Badenich, dawny pasaż Simonsa, jedyne w Warszawie pozostałości Wału Władysława IV, piwnice schronu Prezydenta Warszawy Starzyńskiego, niecka wodna stawu wraz z betonowymi umocnieniami a także wentylator do schronu pod Pałacem hr. Krasińskich.

Organizacja Zielona Moc wnosi o wyjaśnienie przez komisję złożoną z niezależnych ekspertów, w jakim stopniu dokumentacja projektowo-kosztorysowa, na podstawie której wykonywane są obecnie roboty przy rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich, jest zgodna z zaleceniami konserwatorskimi, wydanymi w 2011 r. na potrzeby konkursu.

Autorzy listu proponują także, by w przyszłości nie prowadzić więcej rewitalizacji starych parków, tylko zakładać nowe. "Tam będzie można dać upust swoim pomysłom, pasji przekształcania i zaskarbić sobie wdzięczność mieszkańców przy okazji. Stare i zabytkowe parki powinny być na bieżąco pielęgnowane i chronione, a nie stawać się - jak dziś - rozkopanymi i zrytymi przez ciężki sprzęt placami budowy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

czyli wolicie miec nowe, niz dbac o te istniejace?

pistacja, 2013-04-01 13:20:42 odpowiedz

A to ciekawa propozycja,czyż nie?

Jedyny taki egzemplarz, 2013-04-01 08:40:25 odpowiedz

Rzeczywiście, postulat by nie rewitalizować, lecz zakadać nowe, kojarzy się bardzo źle. A park przy palacu Krasińskich jest w obecnej postaci piękny i bardzo potrzebny. Nie pojmuję równeż, w jaki sposób utrudnia on badanie pozostałości dawnych budowli. Przecież do tego wystarczają punktowe przekopy.... Pełna odkrywka ma sens jedynie dla najcenniejszych obiektów takich jak Forum Romanum w Rzymie, lub Biskupin na Kujawach. rozwiń

Stach Głąbiński, 2013-03-31 13:37:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE