PARTNER PORTALU
 • BGK

Lepiej zakładać nowe parki niż je rewitalizować

 • PAP    28 marca 2013 - 16:28
Lepiej zakładać nowe parki niż je rewitalizować

List w sprawie braku działań archeologicznych podczas prac w warszawskim Ogrodzie Krasińskich wysłała w czwartek do Generalnego Konserwatora Zabytków organizacja Zielona Moc. Autorzy listu proponują, by w przyszłości nie prowadzić więcej rewitalizacji starych parków, tylko zakładać nowe.
Zielona Moc domaga się ponownej analizy realizowanego projektu rewitalizacji zabytkowego parku.

"Pragniemy zwrócić uwagę, że w ostatnich dniach, tj. 20 marca 2013 roku, okazało się, że nie było wymaganych badań archeologicznych, a właśnie odkopano piwnice Pałacu Badenich (...) Stawia to pod znakiem zapytania cały projekt realizacyjny oraz zgodność projektu z wytycznymi" - napisali w liście przedstawiciele organizacji Zielona Moc. Pod apelem podpisało się ponad 500 osób.

Czytaj też: Dotacja za park narodowy

Jak przypominają protestujący: zgodnie z założeniami konkursowymi rewitalizacji zabytkowego Ogrodu Krasińskich, równolegle z pracami projektowymi przeprowadzone miały zostać badania archeologiczne. Ich wyniki mogły wpłynąć na ostateczny przebieg ogrodzenia od strony Pałacu Krasińskich i wykonaną dokumentację projektową budowlaną i wykonawczą.

Wyliczają oni także elementy przedwojennej zabudowy Ogrodu Krasińskich, której fundamenty zostały odkryte w trakcie prac. Obiekty te, zdaniem autorów listu, powinny być poddane badaniom archeologicznym.

Są to: piwnice i mury Pałacu Badenich, fundamenty bramy barokowej od pl. Krasińskich między Pałacem hr. Krasińskich a Pałacem Badenich, dawny pasaż Simonsa, jedyne w Warszawie pozostałości Wału Władysława IV, piwnice schronu Prezydenta Warszawy Starzyńskiego, niecka wodna stawu wraz z betonowymi umocnieniami a także wentylator do schronu pod Pałacem hr. Krasińskich.

Organizacja Zielona Moc wnosi o wyjaśnienie przez komisję złożoną z niezależnych ekspertów, w jakim stopniu dokumentacja projektowo-kosztorysowa, na podstawie której wykonywane są obecnie roboty przy rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich, jest zgodna z zaleceniami konserwatorskimi, wydanymi w 2011 r. na potrzeby konkursu.

Autorzy listu proponują także, by w przyszłości nie prowadzić więcej rewitalizacji starych parków, tylko zakładać nowe. "Tam będzie można dać upust swoim pomysłom, pasji przekształcania i zaskarbić sobie wdzięczność mieszkańców przy okazji. Stare i zabytkowe parki powinny być na bieżąco pielęgnowane i chronione, a nie stawać się - jak dziś - rozkopanymi i zrytymi przez ciężki sprzęt placami budowy".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • pistacja, 2013-04-01 13:20:42

  czyli wolicie miec nowe, niz dbac o te istniejace?
 • Jedyny taki egzemplarz, 2013-04-01 08:40:25

  A to ciekawa propozycja,czyż nie?
 • Stach Głąbiński, 2013-03-31 13:37:46

  Rzeczywiście, postulat by nie rewitalizować, lecz zakadać nowe, kojarzy się bardzo źle. A park przy palacu Krasińskich jest w obecnej postaci piękny i bardzo potrzebny. Nie pojmuję równeż, w jaki sposób utrudnia on badanie pozostałości dawnych budowli. Przecież do tego wystarczają punktowe przekopy.... Pełna odkrywka ma sens jedynie dla najcenniejszych obiektów takich jak Forum Romanum w Rzymie, lub Biskupin na Kujawach.  rozwiń