PARTNER PORTALU
  • BGK

Lepsza jakość powietrza - rozporządzenie w sprawie kotłów wchodzi w życie 1 października

  • pt    6 września 2017 - 16:19
Lepsza jakość powietrza - rozporządzenie w sprawie kotłów wchodzi w życie 1 października
W rozporządzeniu wprowadzono okres przejściowy na kotły wyprodukowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia (fot.pixabay.com)

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Dokument przygotowany w porozumieniu z Ministrem Środowiska, został wcześniej poddany procedurze notyfikacji w Komisji Europejskiej.
• Regulacja, która zacznie obowiązywać od 1 października 2017, przewiduje restrykcyjne wymagania dla kotłów produkowanych i instalowanych w Polsce.

• Rozwiązania te dotyczyć mają kotłów od 0 do 500 kW, czyli tych używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach.

• Tematyka poprawy jakości powietrza w Polsce będzie również tematem całodniowego spotkania z organizacjami pozarządowymi, ekspertami oraz przedstawicielami samorządu terytorialnego.

Jest to pierwsze z działań realizowanych w ramach programu Czyste Powietrze zarekomendowanego przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów w pierwszym kwartale tego roku. Program Czyste Powietrze został przyjęty do realizacji przez Radę Ministrów w kwietniu 2017. Celem programu jest aktywne przeciwdziałanie szkodliwym dla zdrowia i życia ludzi stężeniom substancji w powietrzu (przede wszystkim PM2.5 i PM10).

Jak podkreśla resort rozwoju wydanie rozporządzenia to przełom w dotychczasowej walce ze smogiem. Na potrzebę wydania takiej regulacji wskazywała Najwyższa Izba Kontroli w swym alarmującym raporcie z grudnia 2014 poświęconym kwestii ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami.

Problem kopciuchów

We wnioskach końcowych raportu, wskazującego na skalę wieloletnich zaniedbań w tym obszarze, prezes NIK wzywał administrację rządową do „określenia i ustanowienia standardów emisyjnych dla nowych kotłów węglowych małej mocy wykorzystywanych w gospodarstwach domowych”.

- Przez lata administracja rządowa nie robiła nic, aby wyeliminować z obrotu handlowego „kopciuchy” będące podstawowym źródłem niskiej emisji, przyczyniające się do tego, że 33 spośród 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem zlokalizowanych jest w Polsce. Wydanie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów zmienia tę sytuację w sposób diametralny – podkreśla MR i dodaje:

Regulacja nakłada na wprowadzających do obrotu kotły stosowanie wymagań konstrukcyjnych mających wpływ na poziom emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu, jak również zakaz stosowania rusztu awaryjnego.

Program Czyste Powietrze

W rozporządzeniu wprowadzono okres przejściowy na kotły wyprodukowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Kotły wyprodukowane przed 1 października 2017 będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018. Ma to pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji.

W najbliższym czasie wicepremier Mateusz Morawiecki przeprowadzi na forum Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów przegląd stanu zaawansowania pozostałych inicjatyw rządowych objętych programem Czyste Powietrze.

Tematyka poprawy jakości powietrza w Polsce będzie również tematem całodniowego spotkania z organizacjami pozarządowymi, ekspertami oraz przedstawicielami samorządu terytorialnego, które odbędzie się już 18 września w siedzibie Ministerstwa Rozwoju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Lepiej późno niż nigdy..., 2017-09-11 21:58:52

    Dlatego ja zdecydowałem się na zakup kotła na pellet z dotacji (EEI Pellets KOSTRZEWY). Ma on certyfikat ecodesign, więc spełnia wszystkie normy emisji zanieczyszczeń nałożone przez UE :) (można sobie sprawdzić listę dopuszczonych urządzeń na: powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/). Więc jak nawet zos...taną wprowadzone jakieś zmiany do bieżącej ustawy, to nie będę narażony na konieczność wymiany kotła w najbliższej przyszłości, bowiem będzie on spełniał jej kryteria, gdyż na dzień dzisiejszy ma stosowne badania oraz certyfikaty. zwiń  rozwiń