PARTNER PORTALU
  • BGK

Limity dotyczące emisji dwutlenku węgla zadecydują o konkurencyjności hutnictwa

  • wnp.pl (Renata Dudała)    17 maja 2011 - 11:00
Limity dotyczące emisji dwutlenku węgla zadecydują o konkurencyjności hutnictwa

Nie jestem przeciwny polityce klimatycznej Komisji Europejskiej. Jej zalecenia powinny obowiązywać wszystkich – mówi Koen Coppenholle, dyrektor ds. Europy ArcelorMittal.
Jak skutecznie rywalizować na globalnym rynku stali z najbardziej ekspansywnymi gospodarkami krajów Azji i obu Ameryk?

– Przede wszystkim musimy dysponować odpowiednią wiedzą na temat rynku i jego potrzeb. Sądzę, że istotnym warunkiem przesądzającym o konkurencyjności hutnictwa europejskiego jest wspólna polityka Unii Europejskiej w takich obszarach jak polityka przemysłowa, energetyczna czy też ochrona środowiska. To oczywiste, że trzeba inwestować i trzeba być innowacyjnym, by sprostać rosnącym wymogom rynku. Chodzi tu o stworzenie takich możliwości, by móc przeznaczać środki finansowe na badania i rozwój przemysłu stalowego. Warto przy tym zaznaczyć, że hutnictwo w Polsce i pozostałych, „nowych” krajach unijnych jest wykluczone z pomocy na badania i rozwój. W mojej ocenie należy przeznaczyć środki publiczne na nowoczesne technologie zwiększające konkurencyjność europejskich producentów stali w stosunku do innych krajów. Inwestycje w hutnictwie to najlepsza broń przeciw konkurencji. Myślę tu o ekspansywnych gospodarkach krajów Azji czy obu Ameryk.

Aktualne relacje, wywiady i inne informacje związane z III Europejskim Kongresem Gospodarczym można znaleźć także na stronie www. imprezy, pod adresem eec2011.eu

Jak rygorystyczne decyzje Komisji Europejskiej dotyczące obniżenia emisji dwutlenku węgla mogą wpłynąć na konkurencyjność europejskich producentów stali?

– Oczywiście polityka Komisji Europejskiej w sprawie redukcji dwutlkenku węgla ma wielki wpływ na konkurencyjność sektora stalowego. Dlatego, że warunki nie są takie same dla wszystkich uczestników gry rynkowej. Konsekwencją wprowadzenia wyłącznie w Europie tak rygorystycznych ograniczeń w kwestii dwutlenku węgla jest w pierwszej kolejności drastyczny wzrost kosztów produkcji stali. To oznacza pogorszenie konkurencyjności hutnictwa europejskiego w stosunku do krajów trzecich. Nie jestem przeciwny polityce klimatycznej realizowanej przez Komisję Europejską. Uważam jednak, że zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia emisji dwutlenku węgla powinny obowiązywać wszystkich producentów. Nie tylko tych z Unii Europejskiej, ale również z pozostałych krajów. Wszyscy producenci powinni podlegać tym samym regułom i ograniczeniom. Tylko wtedy możemy mówić o równych warunkach konkurencyjności przemysłu stalowego.

Czy koncernowi ArcelorMittal wystarczy uprawnień do emisji dwutlenu węgla?

– Według naszej oceny w perspektywie 2013 roku może się zdarzyć, że zabraknie nam uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Z pewnością będzie ich mniej niż potrzebujemy. To może spowodować, że staniemy się mniej konkurencyjni. Dlatego tak istotne jest wprowadzenia mechanizmów, które pozwolą na zniwelowanie różnic pomiędzy cenami stali produkowanej w krajach nieobjętych systemem handlu emisjami, a tej produkowanej w krajach, w których stosowane są takie regulacje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.