PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź. Nawet 4 mln zł dla mieszkańców na wymianę starych pieców

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 15:26
Łódź. Nawet 4 mln zł dla mieszkańców na wymianę starych pieców
W ubiegłym roku łódzki magistrat podpisał 166 umów dotacyjnych. (fot.shutterstock.com)

Od 19 lutego 2018 mieszkańcy Łodzi będą mogli wnioskować o dofinansowanie do wymiany starych pieców. W tym roku na dotacje do inwestycji, które mają ograniczyć smog w mieście, przeznaczono 4 mln zł. By zachęcić do skorzystania ze wsparcia, magistrat uprościł wzór wniosku.
  • Przyjmowanie wniosków ruszy 19 lutego i potrwa do końca marca. 
  • Z budżetu miasta na wymianę pieców przeznaczono 3 mln zł, z opcją rozszerzenia tej kwoty do 4 mln zł, w przypadku dużego zainteresowania.
  • W ubiegłym roku łódzki magistrat podpisał 166 umów dotacyjnych - w tym 22 ze wspólnotami i 144 z najemcami mieszkań komunalnych, wspólnotowych i właścicieli domków jednorodzinnych.

- To propozycja dla wszystkich mieszkańców Łodzi, którzy chcą zmienić źródło ogrzewania na ekologiczne. Dofinansowanie dla tych, którzy zamierzają wymienić piec starej generacji na spełniający wymogi V klasy, wymienić stary piec na ogrzewacze elektryczne, czy podłączyć się do sieci gazowej lub cieplnej jest w zasięgu ręki wszystkich, którzy złożą wnioski dotacyjne - podkreślił Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi na wtorkowej konferencji prasowej.

Poinformował, że nabór wniosków rozpocznie się 19 lutego i będzie trwał do końca marca. Do tego czasu w mieście ma trwać kampania informacyjna promująca program bezpłatnych dotacji. Z budżetu miasta przeznaczono na niego 3 mln zł, z opcją rozszerzenia tej kwoty do 4 mln zł, w przypadku dużego zainteresowania.

Czytaj więcej: Jadwiga Emilewicz: normy węgla do domowych pieców od przyszłego sezonu grzewczego

Indywidualni mieszkańcy na wymianę istniejących instalacji grzewczych, na nowe bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, mogą otrzymać do 5 tys. zł, a wspólnot mieszkaniowe - do 50 tys. zł.

W ubiegłym roku łódzki magistrat podpisał 166 umów dotacyjnych - w tym 22 ze wspólnotami i 144 z najemcami mieszkań komunalnych, wspólnotowych i właścicieli domków jednorodzinnych. Zdaniem Honkisza przełożyło się to na mniejsze zużycie ok. 2,5 tys. ton węgla i tym samym polepszenie jakości powietrza w Łodzi.

- Teraz otwieramy nowy rozdział w walce naszego miasta ze smogiem. Spodziewamy się ponad tysiąca wniosków. Są one bardzo proste - zawierają jedynie imię i nazwisko, lokalizację, stan prawny nieruchomości oraz rodzaj zmiany systemu ogrzewania. Nie decyduje kolejność zgłoszeń. Po zakończeniu naboru aplikacji, będzie rozpatrywała je komisja - podsumował Honkisz.

Podpisanie pierwszych umów planowane jest na przełomie kwietnia i maja. Inwestycja musi zostać zakończona i rozliczona do 30 listopada br.

Podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy Urzędu Miasta Łodzi Marcin Masłowski poinformował o złożeniu przez magistrat do Urzędu Marszałkowskiego wniosków na 36 mln zł przeznaczonych na walkę ze smogiem. Dzięki pozyskanym funduszom, Łódź zamierza przyłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej 65 kamienic stanowiących własność magistratu.

Zdaniem władz miasta smog w Łodzi to w 80 proc. przypadków efekt wykorzystywania indywidualnych źródeł ciepła, opalania niskokalorycznym miałem, kiepskim węglem, a jeszcze częściej - odpadami. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.