PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź, plan zagospodarowania: Park Źródła Olechówki będzie chroniony przed deweloperami

  • PAP/AT    10 lutego 2016 - 19:19
Łódź, plan zagospodarowania: Park Źródła Olechówki będzie chroniony przed deweloperami
Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Tomasz Kacprzak i Robert Warsza dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej (fot.uml.lodz.pl)

• Łódzcy radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego.
• Plan ma ochronić teren Parku Źródła Olechówki przed ekspansją deweloperów
• Park obejmuje obszar ok. 25 ha, na którym znajdują się czynne źródliska rzeki Olechówki.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący ok. 25 ha Parku Źródła Olechówki przyjęli 10 lutego jednogłośnie łódzcy radni. Plan ma ochronić teren rekreacyjny na wschodnich krańcach Łodzi przed ekspansją deweloperów.

"Wnioskowałem o przyjęcie planu, ponieważ teren parku wymagał ochrony. W 2014 roku jeden z deweloperów próbował zbudować w samym środku tego obszaru sześć bloków - to oznaczałoby, że park praktycznie przestałby istnieć i mieszkańcy osiedli Olechów oraz Janów nie mieliby w okolicy żadnego terenu zielonego" - podkreślił przewodniczący Rady Tomasz Kacprzak.

Kacprzak dodał, że Źródła Olechówki to jeden z najmłodszych parków Łodzi, położonych na obrzeżach miasta. "Kiedyś padały pytania, po co tworzyć park w takim miejscu. Obecnie sąsiadujące z nim tereny zostały zabudowane, powstaje tam wiele budynków wielorodzinnych, w okolicy są też fabryki i centra logistyczne. Mieszkańcy Olechowa i Janowa mają już bardzo mało miejsc do rekreacji" - mówił.

Park obejmuje obszar ok. 25 ha, na którym znajdują się liczne czynne źródliska rzeki Olechówki. Tworzą go rozległe naturalne płaty łąk nadrzecznych oraz kompleksy drzewostanów. Na terenie Parku znajduje się plac zabaw i górka, Zieleń Miejska planuje wykonanie nasadzeń uzupełniających dziką roślinność.

Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Robert Warsza zaznaczył, że przyjęty w środę plan na zawsze skończy wszelkie dywagacje dotyczące chęci zagospodarowania tego terenu. Źródła Olechówki mają mieć charakter rekreacyjny, sportowy - i tylko nieliczne obiekty o niewielkiej kubaturze, przeznaczone wyłącznie na takie cele będą tam dopuszczone do realizacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.