PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź: więcej chętnych, niż pieniędzy do wymiany pieców grzewczych

 • PAP/KDS    11 lipca 2017 - 16:06
Łódź: więcej chętnych, niż pieniędzy do wymiany pieców grzewczych
Miasto przeznaczyło na dofinansowanie wymiany pieców 3 mln zł. Ta kwota okazała się za mała, by wszyscy zainteresowani mogli otrzymać dotację (fot. pixabay.com)

Do łódzkiego magistratu wpłynęły 444 wnioski mieszkańców i wspólnot mieszkaniowych na dofinansowanie wymiany pieców i źródeł ogrzewania. Miasto na ten cel przeznaczono 3 mln zł. To o 740 tys. za mało, by wszyscy zainteresowani otrzymali dotację.
Jak zapewnił we wtorek (11 lipca) dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMŁ Marek Kondraciuk, "walka ze smogiem jest jednym z priorytetów samorządu". Dodał, że zainteresowanie tym, aby przyłączyć się do sieci ciepłowniczej lub gazowej, bądź też wymienić stare piece węglowe na nowej generacji "było bardzo duże, bo przyjęliśmy 444 wnioski".

Jak podał, suma zgłoszeń przekracza o 740 tys. zł tegoroczną pulę 3 mln zł przeznaczoną na ten cel przez magistrat. Wyboru beneficjentów ma teraz dokonać komisja, która oceni wnioski pod względem merytorycznym i pod kątem ich spodziewanego efektu ekologicznego.

Indywidualni mieszkańcy na wymianę istniejących instalacji grzewczych na nowe bardziej ekologiczne źródła ogrzewania mogą otrzymać do 5 tys. zł dotacji, a wspólnoty mieszkaniowe - do 50 tys. zł. Dotyczy to wymiany systemów ogrzewania z pieców na paliwa stałe (węgiel, koks, drewno) na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazociągu.

Czytaj więcej: Smog, wymiana pieców: Prezydent Rybnika apeluje o tanie kredyty

"Z pierwszej analizy zgłoszeń można wyciągnąć wnioski, że duże zainteresowanie wymianą pieców wykazują właściciele domków jednorodzinnych zlokalizowanych najczęściej w starych częściach Łodzi - na Rudzie Pabianickiej, Chojnach i w okolicach Andrespola. Mamy też dużo zgłoszeń wspólnot mieszkaniowych ze Śródmieścia" - wskazał przewodniczący komisji rozpatrującej wnioski Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ.

Jak zaznaczył, ważnym kryterium przyznania dotacji jest zakończenie i rozliczenie inwestycji do 30 listopada br.

Zdaniem władz miasta smog w Łodzi to w 80 proc. przypadków efekt wykorzystywania indywidualnych źródeł ciepła, opalania niskokalorycznym miałem, kiepskim węglem, a jeszcze częściej - odpadami. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • instalacja miałowa, 2017-07-20 18:42:01

  Do AndrzEj: Za takie pieniądze zdecydowanie kocioł gazowy bezobsługowy
 • AndrzEj, 2017-07-19 15:38:17

  Długo zastanawiałem się nad zakupem kotła z dotacji. W planach miał być kocioł na węgiel 5 klasy, ale ostatecznie zdecydowałem się na taki na pellet. Na stronie: topten.info.pl znalazłem ranking kotłów na biopaliwo z automatycznym podajnikiem i najpewniej zdecyduję się na EEI Pellets :) Dodatkowo ma... on certyfikat ecodesign, więc spełnia wszystkie normy emisji zanieczyszczeń nałożone przez UE :) Więc jak nawet wejdzie jutro, czy za kilka lat ustawa antysmogowa, to nie będę narażony na konieczność wymiany kotła w najbliższej przyszłości, bowiem będzie on spełniał jej kryteria, bo na dzień dzisiejszy ma stosowne certyfikaty.  rozwiń
 • instalacja miałowa, 2017-07-12 06:43:59

  Podłączenie gazu i wymiana pieca na gazowy z miałowego, przerobienie instalacji i konieczne projekty kosztuje w domu ok 30.000zł. Dopłata to ok 5000 jeśli nie braknie funduszy i wniosek zostanie zakwalifikowany. Poza tym w trzy miesiące nie ma fizycznej możliwości wykonania tego wszystkiego. Wszystk...ie prace projektowe, pozwolenia,przyłącze gazu i instalacjia wewnątrz budynku może zostać rozpoczęta po uzgodnieniu z U.M.Ł dopiero można liczyc na dopłatę.Jest to niewykonalne. Miasto miało zatwierdzić tą uchwałę do końca stycznia po to aby realnie można było wykonać takie zmiany. Miało być 70% zwrotu kosztów a jest do 5000 ty i jeszcze zbyt krótki czas na wykonanie. Wiem że dla większości mieszkańców to nie ma znaczenia ale dla tch którzy chcieliby zmienić coś dla środowiska a nie mają funduszy sprawa jest nie do przeskoczenia.  rozwiń