PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzki szpital wzbogacił się o izolatorium

  • PAP    18 czerwca 2010 - 18:01
Łódzki szpital wzbogacił się o izolatorium

Nowe izolatorium, zmodernizowaną przychodnię i pracownię tomografii komputerowej otwarto w piątek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Biegańskiego w Łodzi. W izolatorium będą mogli być leczeni pacjenci z chorobami wysoce zakaźnymi, takimi jak cholera czy dżuma.
Wartość inwestycji to 12 mln zł. To pierwszy etap prac zmierzających do utworzenie na bazie oddziałów zakaźnych tego szpitala Centrum Diagnozowania i Leczenia Chorób Zakaźnych. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych i budżetu samorządu województwa. Wartość całej inwestycji, która ma się zakończyć w 2012 r., wynosi prawie 35 mln zł.

W pierwszym etapie zmodernizowano Oddział Chorób Zakaźnych Tropikalnych, Pasożytniczych dla Dorosłych i wydzielono izolatorium dla pacjentów z chorobami szczególnie niebezpiecznymi i wysoce zakaźnymi tj.: cholera, dżuma, ospa prawdziwa, wirusowe gorączki krwotoczne czy zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS).

- Jest to jedyne miejsce w regionie łódzkim i jedno z niewielu w Polsce przygotowane do leczenia pacjentów chorych na choroby szczególnie zakaźne i niebezpieczne. Wiadomo, że migracja ludności jest coraz większa, w związku z tym istnieje ryzyko zawleczenia z zagranicy chorób tego typu. Istotne są też kwestie bioterroryzmu - powiedziała pełnomocnik dyrektora szpitala ds. zarządzania jakością Anna Tasak.

Na oddziale powstały cztery specjalne sale izolacyjne wyposażone w aparaturę do intensywnej terapii. Do każdej sali jest osobne wejście z zewnątrz budynku. Przygotowano także cztery sale kwarantannowe, tam obserwacji będą poddawani pacjenci, którzy mieli kontakt z chorobami szczególnie niebezpiecznymi, ale jeszcze nie wystąpiły u nich objawy.

Zmodernizowana została także przychodnia specjalistyczna, która realizuje m.in. programy terapeutyczne dla pacjentów z chorobami wątroby. Dostosowano też pomieszczenia dla potrzeb najnowocześniejszego 64-rzędowego tomografu komputerowego wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem komputerowym umożliwiającym szybkie przesyłanie danych drogą elektroniczną.

Szpital wzbogacił się także o najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną oraz sprzęt komputerowy z oprogramowaniem. Odcinek izolacyjny dysponuje obecnie m.in.: aparatem do dializy wątrobowej, czyli urządzeniem do pozaustrojowych zabiegów wspomagających funkcje wątroby, oraz aparatem do terapii nerkozastępczej. Urządzenie to stosowane jest w przypadkach ostrej niewydolności nerek, występującej dość często u pacjentów hospitalizowanych w oddziałach zakaźnych.

W kolejnych etapach modernizacji przebudowane i doposażone w sprzęt zostaną laboratorium, izba przyjęć zakaźna, pozostałe oddziały zakaźne dla dorosłych oraz pomieszczenia służące dezynfekcji i sterylizacji. Centrum Diagnozowania i Leczenia Chorób Zakaźnych będzie w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Szpital im. Biegańskiego posiada obecnie 361 łóżek, w tym 45 dla dzieci. W placówce jest 12 oddziałów szpitalnych, w tym sześć klinik Uniwersytetu Medycznego udzielających świadczeń w zakresie m.in. chorób zakaźnych, tropikalnych, pasożytniczych, chorób wewnętrznych, kardiologii czy dermatologii. Prowadzi poradnictwo dla osób wyjeżdżających do tropików i innych krajów.

Szpital posiada największą w województwie łódzkim bazę łóżek zakaźnych oraz jeden z czterech w Polsce oddziałów dermatologii dziecięcej, leczącej dzieci do 18. roku życia. Jest jedynym w województwie zakładem leczącym chorych na AIDS lekami antyretrowirusowymi.

Placówka obchodzi w tym roku 95-lecie istnienia. W piątek wieczorem w Muzeum Miasta Łodzi zaplanowano uroczystości, podczas których zasłużeni pracownicy szpitala otrzymają Odznaki Honorowe "Za Zasługi Dla Ochrony Zdrowia".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.