Łódzkie promuje ekologiczną produkcję

Samorząd województwa łódzkiego zachęca rolników do ekologicznej produkcji żywności. Powierzchnia ekologicznych użytków rolnych w regionie łódzkim jest jedną z najmniejszych w Polsce.
Łódzkie promuje ekologiczną produkcję
Ekologiczne metody produkcji żywności zyskują coraz więcej zwolenników. W związku z tym wzrasta także liczba gospodarstw ekologicznych. W regionie łódzkim (zabierz głos/oceń marszałka województwa) ta metoda wciąż jest jednak mało popularna.

Według danych samorządu województwa na koniec ub. roku w regionie działało 489 gospodarstw ekologicznych. Są to przede wszystkim producenci prowadzący działalność w zakresie ekologicznej uprawy roślin i utrzymania zwierząt – jest ich 472. Pozostali zajmują się przetwórstwem produktów ekologicznych oraz wprowadzaniem ich na rynek.

„Zachęcamy rolników do zainteresowania się produkcją ekologiczną, ponieważ w województwie łódzkim łączna powierzchnia ekologicznych użytków rolnych to niespełna 7250 ha. Niewiele, ponieważ stanowi to zaledwie 1,26 proc. ogólnej powierzchni takich użytków w Polsce; mniej mają tylko województwa opolskie (zabierz głos/oceń marszałka województwa) i śląskie (zabierz głos/oceń marszałka województwa)” – powiedziała rzeczniczka marszałka województwa łódzkiego Joanna Blewąska.

Zgłoszenie podjęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego rolnicy dokonują na formularzu opracowanym przez Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych; znajduje się on na stronie internetowej Inspekcji.

Rolnik sam wybiera jednostkę certyfikującą, do jakiej chce się zgłosić. „Wysłanie zgłoszenia oznacza, że rolnik rozpoczął przestawianie produkcji na ekologiczne metody gospodarowania i udostępni swoje gospodarstwo do kontroli” – zaznaczyła Blewąska.

Kontrolę przeprowadzają corocznie inspektorzy danej jednostki certyfikującej, do której zostało wysłane zgłoszenie. W Polsce jest ich w sumie 10, a szczegółowe informacje na ich temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Są one upoważnione przez resort rolnictwa do wydawania i cofania certyfikatów.

Gospodarstwo dla wytwarzanych przez siebie produktów otrzymuje znak towarowy „produkt rolnictwa ekologicznego”. Przy produkcji ekologicznej nie wolno stosować: syntetycznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych, zapraw nasiennych, sztucznych koncentratów, organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) czy pasz przemysłowych.

Rolnictwo ekologiczne jest jednym z pakietów rolnośrodowiskowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Przystępujący do niego rolnicy dostają dodatkowe dopłaty, zróżnicowane m.in. od rodzaju uprawy czy hodowli.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ciekawe.Można się nastawić na ekologiczną produkcję ale to nie ilość lecz jakość jest najważniejsza!!!Tak,tak! Nie ilość,ważne z kim się kooperuje,prawdaż?

KOlega, 2012-02-05 19:26:37 odpowiedz

to jedynie słuszna droga - ekologiczna produkcja.

Kotelet, 2012-02-05 18:45:48 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE