PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie. Z powodu suszy masowo giną sosny i świerki

  • PAP/JL    12 lipca 2016 - 09:10
Łódzkie. Z powodu suszy masowo giną sosny i świerki
W Łódzkiem z powodu suszy masowo giną sosny i świerki. Fot. Pixabay

W Łódzkiem z powodu suszy masowo giną sosny i świerki. Obszar zamierania tych drzew obejmuje ok. 3,8 tys. ha
Leśnicy obserwują, że zamierają sosny i świerki głównie w wieku powyżej 60 lat, przede wszystkim na terenach nadleśnictwa spalskiego i skierniewickiego.

Charakterystyczne jest to, że obumierają głównie drzewa rosnące na żyznych, dobrych siedliskach, gdzie sosny wytworzyły płytki system korzeniowy. Przez wiele lat miejsca te obfitowały w wodę i drzewa nie musiały budować silnego palowego korzenia, który docierałby do głębiej położonych podziemnych zasobów wodnych.

Czytaj też: Minister rolnictwa spotka się z wojewodami w sprawie suszy

Ostatnie lata charakteryzują długotrwałe susze i bezśnieżne zimy, co oznacza niedostatek wody w warstwach, do których docierają korzenie sosen. Leśnicy zauważyli, że zamieranie drzew jest najbardziej widoczne na granicy polno-leśnej, w odległości do ok. 50 m od pól w głąb lasu i na wystawie południowej – odwodnieniu tych stref sprzyja większe ich przewietrzenie i intensywne nasłonecznienie.

Susza szkodzi także młodnikom i uprawom leśnym uprawom. Zamieranie sosnowych drzewostanów to problem dotyczący nie tylko regionu łódzkiego. Powierzchnię osłabionych przez suszę lasów ocenia się w całym kraju na ponad 30 tys. ha. Sosny giną też w woj. śląskim, dolnośląskim, lubelskim i wrocławskim.

Dopatrują się przyczyn zjawiska w zmianach klimatycznych, takich jak suche lata z wysoką temperaturą i bezśnieżne zimy, które prowadzą do deficytu wody. Potwierdzeniem ich obserwacji są dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, z których wynika m.in., że w marcu br. stan lustra wód gruntowych był o 50 proc. niższy niż o tej samej porze w ubiegłym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.