PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko Chopina zmniejszy emisję CO2

  • PAP    13 lipca 2011 - 18:26
Lotnisko Chopina zmniejszy emisję CO2

Pojazdy, klimatyzatory, generatory i inne urządzenia zostaną sprawdzone pod kątem emisji CO2 przez władze warszawskiego lotniska Chopina.
„Przystąpiliśmy do programu Airport Carbon Acreditation, którego celem jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W tym celu zaczęliśmy inwentaryzować wszystkie nasze źródła, które emitują dwutlenek węgla do atmosfery i inne szkodliwe gazy cieplarniane” – powiedział rzecznik lotniska Przemysław Przybylski.

Wyjaśnił, że chodzi m.in. o kotłownię, generatory prądu, klimatyzatory, wozy do odśnieżania czy samochody. „Po zdiagnozowaniu, co emituje dwutlenek węgla do atmosfery, będziemy chcieli go zmniejszyć, np. możemy w określonym okresie wymienić całą flotę samochodów na elektryczne czy hybrydowe” – powiedział.

Ustalenia portu zostaną następnie poddane niezależnemu audytowi pod kątem rocznej wielkości emisji.

Airport Carbon Acreditation (ACA) to program zatwierdzony przez Europejską Radę Lotnisk, który ma na celu zachęcanie portów lotniczych do walki ze zmianami klimatycznymi poprzez zarządzanie emisjami, zdefiniowanie spójnego i zgodnego działania w tym obszarze.

Dotychczas certyfikaty ACA otrzymały 22 porty lotnicze z 12 krajów europejskich, m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Paryżu i Sztokholmie. Lotnisko Chopina przystępuje do programu jako pierwszy port w Polsce i Europie Środowo-Wschodniej.

Jak pokazują szacunki IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) emisja dwutlenku węgla z całego sektora transportu lotniczego stanowi ok. 2 proc. globalnej emisji, z czego 5 proc. pochodzi z działalności operacyjnej lotnisk.

Od czerwca 2009 r. do programu przystąpiły 22 porty lotnicze z 12 krajów europejskich, obsługujące łącznie 26 proc. ruchu pasażerskiego w Europie. Do tej pory lotniska zmniejszyły emisję CO2 o ponad 410 tys. ton.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.