PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie. Pytają, czy uchwała antysmogowa jest potrzebna  

  • pt    17 listopada 2017 - 18:20
Lubelskie. Pytają, czy uchwała antysmogowa jest potrzebna   
Urząd Marszałkowski przypomina, że w regionie lubelskim walka ze smogiem toczy się w ramach programów ochrony powietrza (POP) przyjętych przez Sejmik Województwa w 2013 i 2016 roku (fot. KDS)

Urząd Marszałkowski województwa lubelskiego prowadzi wśród samorządów lokalnych ankietę w sprawie potrzeby przyjęcia uchwały antysmogowej. Ankieta ma dać odpowiedź na pytanie, czy i jaka uchwała jest w województwie potrzebna.
- Mimo że o lubelskie powietrze dbamy, realizując kilka programów jego ochrony, to jednak wyniki badań wskazują, że dotychczasowe tempo i skala działań naprawczych podejmowanych przez samorządy są niewystarczające. Czy konieczne zatem będzie wprowadzenie w naszym regionie tzw. „uchwały antysmogowej”? Przy rozstrzygnięciu tej kwestii pomocne będą opinie z wszystkich lubelskich miast i gmin – piszą marszałkowscy urzędnicy w liście do gmin i powiatów.

Urząd Marszałkowski przypomina, że w regionie lubelskim walka ze smogiem toczy się w ramach programów ochrony powietrza (POP) przyjętych przez Sejmik Województwa w 2013 i 2016 roku. Dwa z nich – przeciwdziałające przekroczeniom poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 – są obecnie aktualizowane o zapisy dotyczące pyłu PM 2,5.

Jak jednak dodają samorządowcy z UM w związku z przekraczaniem dopuszczalnych poziomów pyłu PM10, PM2,5 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu na terenie województwa lubelskiego konieczne jest zintensyfikowanie działań naprawczych. Jednym z nich może być wdrożenie tzw. „uchwały antysmogowej” i jej zakresu techniczno-prawnego i terytorialnego.

Właśnie w ankiecie przedstawiciele gmin mają odpowiedzieć na pytanie - czy takie działanie jest konieczne?

Po otrzymaniu opinii z samorządów, urząd marszałkowski spyta o opinię na temat wprowadzenia „uchwały antysmogowej” wszystkich mieszkańców regionu.

Jest źle

Ledwie rozpoczął się sezon grzewczy, a już mamy do czynienia ze smogiem. Wygląda na to, że dotychczasowe działania nie przyniosły jeszcze efektów, na poprawę jakości powietrza w efekcie przyjmowanych przez samorządy uchwał „antysmogowych” przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Fatalny stan powietrza w naszym kraju wyraźnie widać na mapie Europejskiej Agencji Środowiska.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.