PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubin zainwestuje w odnawialne źródła energii

  • PAP    22 stycznia 2013 - 13:33
Lubin zainwestuje w odnawialne źródła energii

W odnawialne źródła energii chce inwestować gmina Lubin, która przystąpiła do międzynarodowego projektu „Green Twinning”.
Celem projektu jest m.in. wzmocnienie władz lokalnych w zakresie zrównoważonego rozwoju energetycznego.

Jak powiedziała wójt gminy Lubin Irena Rogowska, projekty związane z odnawialnymi źródłami energii są realizowane na terenie całej gminy, ale udział w międzynarodowym projekcie ma jeszcze dodatkowo wzmocnić te działania.

„Zmieniamy plan zagospodarowania przestrzennego i wyznaczamy nowe tereny pod inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak siłownie wiatrowe i biogazownie. Wszystkie nasze nowe obiekty są już także wyposażone w solary albo energooszczędne oświetlenie fotowoltaiczne" - mówiła Rogowska.

Do urzędu gminy wpłynęły już pierwsze wnioski od rolników zainteresowanych, by na ich terenach powstały elektrownie wiatrowe. „W sumie chodzi o kilkadziesiąt takich siłowni. Został już przeprowadzony audyt wiatru i okazało się, że wskaźniki są nawet lepsze od wymaganych. Cała procedura jest jednak bardzo pracochłonna i długotrwała" - dodała wójt.

Udział w projekcie „Green Twinning - Budowanie kompetencji i wymiana doświadczeń w zakresie strategii zrównoważonego rozwoju energetycznego" pozwoli gminie Lubin na wymianę doświadczeń z miastami i gminami z całej Europy, m.in. z Hiszpanii, a także na wsparcie przy realizacji nowych inwestycji ze strony krajowego koordynatora projektu, którym jest Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites". Projekt będzie realizowany do marca 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Jerzy Siwak, 2013-01-23 07:23:23

    Nawiązując o komentarza Biocrudepolska pozwolę sobie na małą próbę diagnozy. Nie mamy procedur uniemożliwiających wprowadzanie rozwiązań nieoptymalnych. Z definicji, takie procedury powinny polegać na wykazaniu przez zarządzających groszem publicznym, że w świetle aktualnego stanu wiedzy, techniki,... i wieloaspektowej zasadności, wszystko inne jest mniej korzystne Whole green thinking is necessary. Jerzy Siwak 4js@wp.pl  rozwiń
  • Biocrudepolska, 2013-01-22 14:20:08

    Myslec "Zielona Energia" to programowe podejscie przedewszystkiem do przetwarzania smieci - w ktorych jest co najmniej 38 % odoadow biodegradowalnych - i te trzeba przetwarzac na energie - niestey w polsce mysli sie tylko o spalarniach = odpady niebezpieczne / popioly i inne / - a sa prz...eciez technologie i firmy oferujace pelne instalacje z pelnym finansowaniem i operacja instalacji przez 30 lat == zdjety klopot z glow samorzadowcow - ale, ale.... komus sie to rozwiazanie nie podoba, bo byc moze nie mozna na nim wiele zarobic..... albo sa inne uklady. Tak skladala firma kanadyjska Biocrudetechnology propozycje i do regionu lubelskiego / Miasto, Marszalek i inni / ale oczywiscie bez odzewu !!! Moze tym razem komus blysnie idea "Green Thinking" !!! w razie zainteresowania zapraszam tadeusz Jurkiewicz Biocrudepolska 32 209 44 56 600 209 893  rozwiń